Ознака: нон пејпер

Милошоски до Османи: Зошто не ни давате ниту право, ниту доверба...

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба како пратеници кои што...

ЕУ потврди дека Словенија предложила промена на границите на Западен Балкан

Советот на ЕУ за австриската новинска агенција АПА потврди дека постои документ поврзан со наводниот словенечки нон пејпер за промена на границите на Западен...

Нов нон-пејпер: Пет земји членки на ЕУ бараат поголема поддршка за...

Четирите држави на „Вишеградската група“ Унгарија, Полска, Чешка и Словачка, како и Австрија, упатија нов нон-пејпер кој се однесува за Западен Балкан, на раководството...

Сеништата од минатото повторно го прогонуваат Балканот

Промената на границите на Западен Балкан се смета за една од најчувствителните теми во политиката на Европа. Ако е така, тогаш зошто во Брисел...

Мас: Нон-пејперот не доаѓа од Германија

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, изјави дека таканаречениот нон-пејпер не потекнува од Германија, објави германското Министерство. Мас реагираше на пишувањето на приштинскиот весник...

На Србија ѝ го нудат „северот“ за да го признае Косово?

Нов наводен нон-пејпер повикува на решавање на косовскиот спор По вестите за првиот нон-пејпер во кој се спомнуваше промена на границите на Балканот, косовскиот весник...

Вучиќ: Ќе го анализираме „нон-пејперот“ од Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека не е случајно „исфрлен“ новиот „нон-пејпер“ објавен од приштинска Коха а кој се однесува на наводното...

Прашањето за границите на Балканот е засекогаш затворено

Официјални претставници на Европската Унија (ЕУ) велат дека прашањето за границите на Западен Балкан е затворено прашање. - Позицијата на ЕУ во врска со ова...

Не ја отворајте Пандорината кутија со нон пејперот

Висок претставник во БиХ предупредува Високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ, Валентин Инцко, го коментираше појавувањето на нон-пејперот за Балканот и предупреди на опасноста...

Рама тврди дека го видел документот за промена на балканските граници

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува „Газета Експрес“. - Разговарав со него...