13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 23:20

Ознака: нонпејпер

Бугарската блокада, со помош на ЕУ, двојно разорувачка

Бугарското вето, но и последните случувања во регионот чудно коинцидираат со сценариото во словенечкиот нонпејпер што се појави пролетоска, а со кој се предвидуваше...

ЕУ не сака да го објави нонпејперот за Западен Балкан?

Генералниот секретаријат на Советот на Европската Унија го чува „под клуч“ документот, односно контроверзниот нонпејпер во кој се предлага промена на границите на Западен...

Балканските држави ќе се противат на промена на границите

Демократскиот конгресмен од Северна Каролина Дејвид Прајс смета дека балканските држави ќе се спротивстават на ситуацијата во која границите можат повторно да станат неизвесни. -...

Македонија е недопишан нонпејпер

Во Титова Југославија една навидум суштинска државна одбранбена стратегија беше содржана во фразата „да живееме како сто години да има мир, а да се...

Тимоние ќе го образложи новиот пристап кон проширувањето на ЕУ

Најавениот нов пристап кон проширувањето на Европската Унија – идеи и предизвици, ќе биде тема на денешната седница на Националниот совет за евроинтеграции. Се очекува...