Ознака: номинации

Денес ќе бидат објавени номинациите за БАФТА-награди

Филмскиот свет денес ги чека номинациите за британските филмски награди, БАФТА, во време на очајнички напори да се испочитува диверзитетот по негодувањето минатата година. Минатогодишните...

Медени креации на нашите уметници

Нашиот најуспешен филмски продукт, документарниот филм „Медена земја“, особено по добивањето на двете номинации за „оскар“, ги инспирира македонските визуелни уметници да создадат цртежи...

Историските номинации на „Медена земја“ ги уриваат оскаровските бариери

Двете номинации на „Медена земја“ за најдобар документарен и за најдобар странски филм се доказ дека документарците не треба да бидат номинирани само во...

Поради номинациите на „Медена земја“, МКЦ најави групно следење на „оскарите“

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните оскари – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм. Поради ваквиот успех,...

„Џокер“ со 11 номинации за „оскар“

Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари. За најдобар филм номинирани се...

„Медена земја“ номиниран за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар документарец...

„Игра на тронови“, „Чернобил“ и „Прекрасната г-ѓа Мајсел“ со најмногу номинации...

Култната серија „Игра на тронови“ преовладува на номинациите за наградата „Еми“ со 32-те номинации меѓу кои за најдобра драма, како и со неколку номинации...

Маратонскиот лидерски самит заврши со номинација на Фон дер Лаин за...

По тридневниот маратонски самит, лидерите на Европската Унија (ЕУ) ја номинираа германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин за нов шеф на Европската...

УЕФА ги објави номинациите за Тим на годината

Европската фудбаска федерација УЕФА ги објави номинациите во анкетата за Тим на годината. Фановите можат да гласаат за идеалните 11 фудбалери на сајтот на УЕФА...