6.8 C
Skopje
28.11.2021 - 3:59

Ознака: нов

Дали коронавирусот е новиот „црн лебед“ за светската економија

Економистите го користат овој термин кога опишуваат сосема неочекуван, редок настан што има катастрофални последици за финансиските пазари и за реалната економија. Сепак, аналитичарите...

Коронавирусот ли ќе биде новиот изговор на ЕУ?

Ширењето на коронавирусот ги прошири и стравувањата и претпоставките дека датумот за Македонија би можел да се одложи и поради епидемијата на коронавирусот, која...

Нов уреден простор никнува под железничката станица

Исчистената депонија што со години го нагрдуваше просторот под железничката станица, сега, на задоволство на граѓаните, се претвора во урбана уредена површина, која му...

Камен-темелник на нов затворен базен во Кичево

Кичево ќе добие нов затворен базен во кругот на училиштето „Санде Штерјоски“ и детската градинка „Ластовички“. Во присуство на министерот за економија Крешник Бектеши,...

Објавен новиот трејлер за „Брзи и бесни 9“

На видеосервисот Јутјуб е објавен новиот трејлер за претстојниот филм „Брзи и бесни 9“. Новото продолжение на популарната филмска франшиза доаѓа оваа пролет, а во...

Колин Фарел е новиот Пингвин во „Бетмен“

Режисерот на новиот филм за Бетмен, Мет Ривс, конечно потврди дека Колин Фарел ќе го глуми ликот на Пингвин. Филмот во моментот се снима, а...

Оскаровецот Ханс Цимер ќе ја компонира музиката за новиот Џејмс Бонд

Оскаровецот Ханс Цимер ќе ја компонира музиката за новиот филм за Џејмс Бонд, „Нема време за умирање“. Германскиот композитор, кој има еден „оскар“ и...

Нов сообраќаен режим кај „Млечен“

Почна да се спроведува новото сообраќајно решение за Урбаната заедница „Владо Тасевски“ (потегот околу „Млечен“). Сообраќајното решение во голема мера се карактеризира со еднонасочен...

Големи предизвици за новиот состав на Еврокомисијата

Новиот состав на Европската комисија почна со работа еден месец подоцна од планираното, откако транзицискиот процес беше одложен поради одбивањето на Европарламентот да даде...

„Мелодија“ – нов детски музички фестивал во Кичево

Во големата сала на центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево, вечерва, со почеток од 18 часот, ќе се одржи првото издание на детскиот...