Ознака: нов

Нов дрон може да ја менува формата при лет и да...

Научниците од универзитетот „Беркли“ во Калифорнија развија експериментален дрон „мидер квадкоптер“, кој може да ја промени својата форма во воздух. Дронот е производ од лабораторијата...

Нов сој на ковид и нов предизвик

Странските медиуми пишуваат дека нов вид на ковид-19, со изразени промени во протеинот на шилците, е откриен во северозападниот француски регион Бретања. Засега не...

Поднесен нов список за гласање недоверба на Владата

Во Собранието попладнево е поднесен нов ревидиран список со барање за изгласување недоверба на Владата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека новиот список е доствен до собраниската...

„Си нацртав живот“ – нов албум на „21 век“

Групата „21 век“ го објави својот трет студиски албум насловен „Си нацртав живот“, кој под етикетата на „Пасворд продакшн“ веќе е достапен на сите...

Атина обвиена со нов пожар

Пожарот што избувна во западниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, до вчера напладне сè уште не беше ставен под контрола. Поради...

Дали економиите во подем ги очекува нов удар?

На почетокот на јули, приносот на десетгодишните американски државни обврзници падна на најниско ниво во последните четири месеци, а берзите се исплашија дека нема...

Нов земјотрес на подрачјето Тетово-Гостивар

Изминатата ноќ бил регистриран нов земјотрес со епицентар во Тетово-Гостивар, информираат од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Земјотресот бил со јачина од три степени според Европската...

Ед Ширан подготвува нов албум

Ед Ширан, еден од најпопуларните пејачи во светот, во средата го прослави својот 30-ти роденден и ја искористи објавата на Инстаграм за да ги...

Крајот секогаш е нов почеток за некого

Домаќинот, предводен од Гарсија Парондо, покажа многу на овој шампионат. Во ситуација кога нивната антропологија е феноменална и физички се доминантни, покажаа дека со...

ЕУ ги повикува архитектите Подобар живот по пандемијата – идеја за...

Урсула фон дер Лејен ја претстави идејата за нов еколошки, економски и културен проект во рамките на спроведувањето на европскиот зелен план Европската комисија неодамна...