Ознака: нов сој

Откриен нов сој на коронавирус

Научниците се загрижени поради појавата на нова варијанта на коронавирус во јужна Франција. Откритието дојде откако 12 пациенти во истиот регион беа позитивни, а нивните...

Омикрон во Холандија регистриран пред да пристигнат заразените патници од Јужна...

Омикрон-варијантата на коронавирусот е откриена во Холандија пред пристигнувањето на летовите од Јужна Африка минатата недела, соопштија холандските здравствени власти. Најмалку 14 лица позитивни на...

Д-р Мери Киријас: Рано е за прогнози за брзината на ширење...

Според досегашните искуства со варијантите на САРС-КоВ-2, вакцините сѐ уште нудат висок степен на заштита од хоспитализација и смртен исход, и би се очекувало...

„Фајзер“ тврди дека може да ги прилагоди вакцините за новиот сој

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот вид – познат како B.1.1.529...

Oткриен нов сој на коронавирусот отпорен на вакцините на „Фајзер“ и...

Новиот сој на коронавирус А.30, откриен во Ангола и Шведска, е високоотпорен на антителата од вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“, покажа ново научно...

„Спутник в“ штити од сите соеви, вклучително и од делта сојот

Институтот кој ја произведе руската вакцина против коронавирус, „Спутник в“, денеска објави дека штити од сите познати варијанти, вклучувајќи ја и делтата, одговорна за...

Откриен нов сој кој ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак, овој пат беше измешан со...