Ознака: нов коронавирус

Нов вид коронавирус, различен од сите досега, се појавил во училиште...

Нов вид коронавирус е откриен во училиште во Баналек, Бретања, Франција, за кој експертите тврдат дека е мутација различна од сите досега познати варијанти...

Британска научничка: Новиот вид коронавирус ќе стане доминантен

Шерон Пикок, директорка на британската програма за генетски надзор, смета дека новиот вид коронавирус, кој за првпат е пронајден во Кент, ќе стане доминантен...

Новиот вид коронавирус зарази и вакцинирани луѓе во старски дом во...

Коронавирусот влезе во старскиот дом „Санкт Мариен“ во градот Белм по повторната вакцинација на одделенијата. Домот за стари лица во целата корона-криза помина без инфекција...

Џонсон: Новиот вид коронавирус е посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на ковид-19 може да биде посмртоносен од другите видови. Како што пренесе Би-би-си,...

Постои можност дека новиот вид коронавирус пристигнал во Косово

Триесет примероци на коронавирусот од Косово пристигнаа денес во Берлин, а резултатите од лабораторискиот тест се очекуваат за две недели. Тестовите ќе покажат дали...

Новиот вид коронавирус откриен во Париз и Њујорк

Новиот вид коронавирус е откриен во Париз и во Њујорк, јавуваат властите во Франција и САД. Генералниот директор на болничкиот систем во Париз, Мартин Хирш,...

Прв случај на новиот вид коронавирус во Франција

Првиот случај на новиот вид коронавирус, идентификуван во Јужна Африка, е откриен во Франција, соопшти денеска француското Министерство за здравство. Јужноафриканскиот вид, како и британскиот,...

Новиот вид коронавирус забележан и во Германија

Новиот вид коронавирус, кој рапидно се шири во Велика Британија, е регистриран и во Германија, објави Министерството за здравство на германската провинција Баден-Виртемберг. Во соопштението...