16.1 C
Skopje
26.4.2019 - 0:26

Ознака: нов зеланд

Истрага за балканските врски на напаѓачот на џамиите во Нов Зеланд

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека нејзиниот кабинет во петокот, точно девет минути пред нападите врз џамиите во Крајстчрч, добил манифест од Брентон Тарант...

Момче обвинето за реемитување на снимката од масакрот во Крајстчрч

Судот во Крајстчрч обвини 18-годишно момче поради реемитување на снимката која ја емитуваше во живот напаѓачот на две џамиии во тој град, при што...

Нов Зеланд: Напаѓачот можеби имал поддршка и од други луѓе

Новозеландскиот полициски комесар Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот на двете џамии во Крајстчрч, во кои беа убиени 50 луѓе, работел сам, но можеби...

Затворен аеродром на Нов Зеланд поради сомнителен пакет

Аеродромот во новозеландскиот град Данидину е затворен поради сомнителен пакет, соопшти денеска полицијата. Полициски единици и специјални тимови пристигнале на аеродромот за да утврдат за...

Фејсбук избриша 1,5 милиони снимки од нападите врз двете џамии на...

Компанијата Фејсбук во првите 24 часа по нападот врз двете џамии на Нов Зеланд отстранила 1,5 милиони снимки од тој грозоморен чин. – Во првите...

Новозеландската премиерка вети измена на Законот за носење оружје

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн денеска изјави дека треба да се измени Законот за носење оружје во земјата, еден ден по смртоносниот напад на Австралијанецот...

Собир во Мелбурн за поддршка на муслиманската заедница по нападот во...

Илјадници луѓе се собраа во Мелбурн, Австралија, за да изразат поддршка за муслиманската заедница по вчерашниот напад во две новозеландски џамии, при што загинаа...

Масакр во џамии го потресе Нов Зеланд

Екстремисти убија најмалку 49 верници и ранија уште педесетина други во напади врз две џамии вчера за време на петочните молитви во Крајстчрч, Нов...

Jугословенскиот воен фолклор ги поврза западните екстремисти

Напаѓачот од Нов Зеланд, Брентон Тарант, масовниот убиец од Норвешка Андерс Брејвик и Американецот осуден за тероризам Ерик Фрејн, ги поврзува слична извитоперена идеологија...

Светот го осуди масакрот во Нов Зеланд

Политичките и верските лидери од исламските земји со згрозување го осудија денешниот напад во две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, при што...