Ознака: нов зеланд

Премиерката на Нов Зеланд го прекрши правилото за да се фотографира...

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, се најде под удар на јавноста откако го прекрши правилото за социјална дистанца за да се фотографира со...

Доживотен затвор за масовниот убиец од Крајстчрч

Судот во Нов Зеланд го осуди напаѓачот на џамиите во Крајстчрч, 29-годишниот Брентон Тарант, на доживотен затвор без можност за помилување, за убиствата на...

Судењето на Брејвик покажува дека случајот на Крајстчрч треба да „излезе...

Десетнеделното судење на Андерс Брејвик му го зголеми публицитетот и подмолната озлогласеност, но транспарентноста исто така им беше во корист на жртвите Автор: Осне Зејерштад Гардијан Тероризмот...

Одлучив да ти простам, бидејќи во срцето немам омраза – соочување...

Во тек е судењето на Брентон Тарант, терористот кој уби 51 лице во нападот врз две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, минатата година....

Нападот во Крајстчрч уште го прогонува Нов Зеланд, додека го осознава...

Политичките лидери на Нов Зеланд ветија дека државата ќе се промени откако Брентон Тарант го изврши терористичкиот напад во кој на 15 март минатата...

Терористот од Крајстчрч може да добие досега незабележана казна за Нов...

Брентон Тарант, кој минатата година уби 51 човек од мусламинаска вероисповед на Нов Зеланд пристигна во Крајстчрч на рочиштето за изрекување казна. Од затворот во...

Волшебник од Нов Зеланд заработува 10.000 долари годишно

Да се сретне волшебник во долга црна облека со шилеста шапка е вообичена работа на улиците на Кристчрч, еден од најголемите градови во Нов...

Мачката Митенс е во силната конкуренција за наградата „Новозеланѓанин на годината“

Во овогодинешниот избор на „Новозеланѓанин на годината“ во трката влегоа премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, генералниот директор за здравство Ешли Блумфилд и една...

Коронавирусот ги одложи изборите во Нов Зеланд

Нов Зеланд одлучи да го одложи парламентарните избори за едне месец, откако во земјата се појавија нови случаи на коронавирус, објави премиерката Џасинда Ардерн. Изборите...

Новиот бран на коронавирусот може да ги одложи изборите во Нов...

Заменикот на премиерката на Нов Зеланд, Винстон Питерс, денеска повика да се одложат општите избори планирани за септември, со оглед на ненадејниот пораст на...