7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 3:23

Ознака: нов зеланд

Нов Зеланд воведува ковид-сертификати за масовни собири

Властите на Нов Зеланд објавија воведување на ковид-сертификат како доказ за имунизација, што ќе биде потребно од следниот месец доколку граѓаните сакаат да присуствуваат...

Маорите бараат промена на името на Нов Зеланд

Народната партија на староседелците Маори во Нов Зеланд, покрена петиција за промена на официјалното име на земјата во Аотеароа, што е името на автохтониот...

На Нов Зеланд прв смртен случај поради ковид

Во Нов Зеланд, едно лице почина од ковид-19, иако локалните здравствени власти рекоа дека новиот бран на епидемијата е под контрола. Наводно, 90-годишната жена е...

Екстремист поврзан со ИД убиен во првиот терористички напад на Нов...

Новозеландската полиција соопшти дека застрелала насилен екстремист, откако тој со нож ранил шест луѓе во супермаркет во Окленд. Ова е првиот терористички напад во...

Среќните хобити во заклученото царство на Џасинда Ардерн

Светските медиуми изминатиов период се потсмеваа со мерките кои Нов Зеланд минатата недела ги усвои за заштита од коронавирусот, а Велика Британија беше најгласна...

Ширењето на делта-сојот отвора прашања за властите на Нов Зеланд

Министерот на Нов Зеланд задолжен за одговор на ковид-19 Крис Хипкинс рече дека делта-сојот на коронавирус менува сѐ од корен и ги прави постојните...

Продолжено заклучувањето во Нов Зеланд

Заклучувањето во Нов Зеланд ќе биде продолжено барем до вторник за да се намали бројот на инфекции со коронавирус, објави денеска премиерката Џасинда Ардерн. Нов...

Нов Зеланд во строг карантин поради еден случај на коронавирус

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, ја стави целата земја под строг карантин, откако беше пријавен нов случај на коронавирус во Оукленд, најголемиот град...

Забележаниот случај на коронавирус нема да го „распрсне“ патувачкиот меур

Еден вработен на аеродромот во Окленд, Нов Зеланд, е позитивен на коронавирусот само еден ден откако беше отворен „патувачкиот меур“ помеѓу Австралија и Нов...

Солзи и прегратки по укинувањето на рестрикциите

Отворен „патувачкиот меур“ помеѓу Австралија и Нов Зеланд Прегратки и солзи можеа да се забележат на аеродромот во Окленд, Нов Зеланд, откако Австралијците добија дозвола...