Ознака: новороденче

Србинка заврши во притвор со новороденчето

Триесет и седумгодишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска банда од...

Во Хрватска 49 нови случаи, меѓу нив и новореденче

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 49 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало, соопшти Националната канцеларија за цивилна заштита. Во Загреб...

Новороденче што имало само 23 дена почина од коронавирус во Иран

Бебе што имало само 23 дена починало од инфекција на коронавирус во Иран. Локалните медиуми, повикувајќи се на изјава на Саид Кешмири, директор на...

Новороденче од Кина дијагностицирано со коронавирус 30 часа по раѓањето

Новороденче во Кина е дијагностицирано со коронавирус само 30 часа по раѓањето, што го прави најмладото заразено лице со вирусот досега, јавуваат медиумите. Бебето е...

Клиника за гинекологија: Прекинот на струја не ги загрози новороденчињата во...

Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство од Скопје информира дека вчерашниот краток прекин на електричната енергија не ја загрозил состојбата на ниту едно од...

ГАК: Намалена смртноста кај предвреме родените новороденчиња

Намалена е стапката на смртност на предвреме родените новороденчиња на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје во првите десет месеци од годинава во...

Филипче: Новите методи го зголемуваат преживувањето кај предвремено родените бебиња

Употребата на нови неинвазивни методи и лекови ја зголемува веројатноста за преживување на предвреме родените бебиња со мала родилна тежина, се скратува времето поминато...

Родителскиот додаток доволен само за првиот месец на новороденчето

Крајната сметка за првите денови на бебето изнесува од 5.500 до 13.500 динари, но во случај на дополнителна исхрана сумата е многу повисока Предвидената еднократна...