0.3 C
Skopje
26.1.2020 - 11:02

Ознака: нови

Државни субвенции од 8.000 евра за нови такси-возила

Таксистите во Белград кои купуваат нови автомобили годинава можат да очекуваат по 8.000 евра дотација од државата. Условот е да купат возило во вредност...

Светот ќе добие нови ракометни шампионки

Холандија се пласира во своето второ финале, а Шпанија првпат ќе настапи во мечот за златен медал на мундијалите По сензационалните победи во полуфиналните дуели...

Се отвораат уште три нови „Роса школи за родителство“ во Струмица,...

Пивара Скопје и компанијата „Кока-Кола“ преку Роса, заедно со Министерството за здравство ќе отворат уште три нови „Роса школи за родителство“ до крајот на...

Граѓаните изненадени од новите сметки за вода

Скопјани седум години плаќале за полевање паркови без да ја знаат таа ставка. Се наплаќа за полевање на зелените површини за пивка вода, а...

Два нови земјотреса северозападно од Тирана

Два нови земјотреса со јачина од 3,1 и 2,2 степени се регистрирани денеска во Албанија, беше објавено на веб-страницата на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, кој...

Ќе отвори ли 2020 година нови хоризонти за МПЦ?

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС, се осврнал и на прашањето за решавање на статусот на МПЦ во православниот свет...

Нови трендовски решенија за кујната, бањата, терасата…

Каленото стакло е новиот естетски тренд што собра голем број симпатии во уредувањето на домот и сѐ повеќе луѓе се одлучуваат за негова примена,...

ТЦ „Лептокарија“ ќе добие нови украсни растенија

Општината Карпош почна со акција за замена на старото со ново зеленило, но и садење нови дрвја, а вчера веќе започна да сади нови...

„На точак“ реагира за новите контејнери

Неформалното здружение „На точак“ се обраќа до властите на градот Скопје со барање за објасненија. Во 2019 година, како дел од напорите за подобрување...

НАСА откри нови видови органски материи на месечината Енцелад

Нови видови органски соединенија се откриени на природниот сателит на Сатурн, Енцелад, при голема мисија за потрага по вонземски живот, објави НАСА. Научниците го...