13 C
Skopje
12.11.2019 - 23:42

Ознака: нови

„На точак“ реагира за новите контејнери

Неформалното здружение „На точак“ се обраќа до властите на градот Скопје со барање за објасненија. Во 2019 година, како дел од напорите за подобрување...

НАСА откри нови видови органски материи на месечината Енцелад

Нови видови органски соединенија се откриени на природниот сателит на Сатурн, Енцелад, при голема мисија за потрага по вонземски живот, објави НАСА. Научниците го...

Нови контејнери во Карпош

Општината Карпош голем дел стари контејнери ќе ги замени со нови, a за воспоставување нов систем за третман на отпадот се издвоени два милиони...

Градот Скопје потпиша договор за набавување 33 нови еколошки автобуси

Градот Скопје и МАН потпишаа договор за купување 33 нови еколошки автобуси. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вчерашната прес-конференција изјави дека новите автобуси што...

Нови сознанија за Михајло Пупин

(Која е поврзаноста на овој голем научник со Охрид и Македонија?) Професорот Павле Митрески од Охрид е долгогодишен истражувач на големиот научник од светски глас...

Новите седум светски чуда

Во 2007 година беше одржан глобален натпревар за избор на новите седум светски чуда на кој гласаа повеќе од 100 милиони луѓе. Главна причина...

Нови рочишта за случаите „Траекторија“ и „Тендери“

Нови рочишта за случаите „Траекторија“ и „Тендери“ на СЈО денеска треба да се одржат во Кривичниот суд во Скопје. Случајот „Траекторија” се наоѓа во...

Училиштето „Свети Климент Охридски“ доби нови прозорци и врати

Основното училиште „Свети Климент Охридски“ во населбата Бутел доби нови прозорци и врати, а општината Бутел помогна во подновувањето на училишниот објект. Од локалната...

Мадуро: Венецуелците сакаат нови парламентарни избори

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, вели дека народот во Венецуела сака нови парламентарни избори за да го обнови составот на Националното собрание, дводомниот парламент...

Почнува операцијата придобивање нови гласачи

Тесната разлика во гласовите што ги добија двата противкандидата Стево Пендаровски на СДСМ и Гордана Сиљановска-Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ во трката за нов шеф...