11.7 C
Skopje
17.11.2019 - 12:05

Ознака: Нови Сад

Не постои пат што не може да се изоди

Учениците од основното училиште „Вељко Влаховиќ“ во Нови Сад, кои посетуваат настава по предметот Македонски јазик, еднаш неделно имаат блок-час на кој учат за...

Српското народно позориште со „Духот што оди“ во МНТ

На големата сцена на Македонскиот народен театар, со почеток во 20 часот, вечерва, ќе биде одиграна претставата на Српското народно позориште од Нови Сад,...

Косовското МНР го осуди нападот врз двете албански момчиња во Нови...

Косовскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Беџет Пацоли го осуди насилството врз двајцата млади Албанци во Нови Сад и изрази загриженост за положбата на...

Нови Сад: Претепани двајца Албанци, Вучиќ со остра осуда

Двајца албански тинејџери биле претепани во Нови САД, по што едниот е во животна опасност. Четворица непознати напаѓачи, во ноќта сабота спрема недела ги нападнале...

Македонскиот стрип во Нови Сад

Стрип-центарот на Македонија (СЦМ), со седиште во Велес, изминатиот викенд го промовира македонскиот стрип на 12-от Новосадски стрип-викенд. Програмскиот координатор Томе Трајков, заедно со...

Големо невреме во Нови Сад, се урна настрешница на бензинска пумпа

Настрешница на бензинска пумпа во Нови Сад се урна попладнево за време на поројниот дожд што го зафати овој српски град. На пумпата во тој...

Евакуирани посетители на базени во Нови Сад

Посетители на отворени базени на новосадското Сајмиште се евакуирани денеска, јавија локални медиуми. Причина за тој потег на полицијата е најверојатно проблеми со количината на...

Каратистите ја продолжија низата на медали од ЕП, второ злато за...

За штипјанецот Емил Павлов ова е втор златен медал на ЕП, по она во Тампере 2014 година, а вкупно трет, по бронзата во Монпелје...

Каратистите по нови медали на ЕП во Нови Сад

Подготовките во Дојран беа мошне успешни. Сите се во добра форма и подготвени да го дадат максимумот на татамите. Со малку среќа очекувам одлични...

Основците од ОУ „Вељко Влаховиќ“ во Нови Сад учат македонски

Младиот македонски поет Филип Димкоски неодамна го посети училиштето и со наставничката Снежана Станојловиќ реализираа работилница и јавни блок часови по македонски јазик. Учениците...