Ознака: Нови Сад

Болниците во Нови Сад полни со заразени со ковид-19

Покраинскиот секретар на Војводина за здравство, Зоран Гојковиќ, изјави дека здравствените установи во Нови Сад се полни и дека постојано се регистрираат зголемен број...

„Ег­зит 2020“, се­пак, не­ма да се одр­жи

Ор­га­ни­за­то­ри­те на фе­сти­ва­лот „Ег­зит“, на офи­ци­јал­на­та стра­ни­ца на Фејс­бук, об­ја­ви­ја де­ка, се­пак, не­ма да има свир­ки во август на Пе­тро­ва­ра­дин­ска­та твр­ди­на во Но­ви Сад. -...

Напад врз полицијата во Нови Сад, обиена зградата на РТВ Војводина

Под влијание на протестите во Белград, неколку илјади граѓани се собраа и во Нови Сад, на плоштадот пред Градската палата, а кон нив се...

Емотивен концерт на Балашевиќ во Нови Сад на Богојавление

Познатиот балкански кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, во неделата, го одржа својот традиционален концерт на Богојавление во својот роден Нови Сад, во преполната сала „Спенс“. Тоа...

Учесниците на протестот во Нови Сад симболично го испратија Вучиќ во...

Учесниците на протестот Сојуз за Србија во Нови Сад синоќа поставија голем постер со решетки на централниот Плоштад на слободата зад кој го „ставија“...

Стоечки овации за Џијан Емин во Нови Сад

Македонскиот диригент и композитор Џијан Емин на 22 декември настапи во Нови Сад, во салата на „Српско народно позориште“, заедно со Војвоџански симфониски оркестар,...

Петто признание за Кокан Димушевски на „Тактонс“ во Нови Сад

На 17-то културно меѓународно биенале „Тактонс“, најважниот настан за тон-мајсторите од регионот, кое во организација на РТ Војводина се одржа минатиот месец, македонскиот композитор,...

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што се наведува, да се...

Пендаровски ја ублажува изјавата од Нови Сад

Сѐ уште не стивнуваат бурните реакции во јавноста откако македонскиот претседател Стево Пендаровски на Регионалниот форум на млади лидери во Нови Сад истакна дека...

Пендаровски: Можеме да ги задржиме младите, ако ги имплементираме вредностите на...

Претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад, учествуваше и се обрати на Регионалниот младински форум – претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот,...