Ознака: нови правила

Влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез...

Солскјер: Новите правила не смеат да го претворат фудбалот во рагби

АНГЛИЈА Се чини дека фудбалот отиде од една крајност во друга, рече Солскјер за „Скај спорт“ Оле Гунар Солскјер го доведува во прашање новото толкување на...

Европа крои нови правила за идната година

Со завршувањето на тековната година, мината во услови на пандемија, економска криза и брегзит, жителите на Стариот Континент во 2021 година ги очекуваат нови...

Нови правила за искачување на Монт Еверест

Најмалку десетина нови правила се очекува да бидат вклучени во измената на постојната регулатива за планинарење, најавуваат од Министерството за туризам на Непал, откако...

ЕУ воведува нови правила во Шенгенскиот информативен систем

Од денеска во ЕУ стапуваат во сила новите правила во функционирањето на Шенгенскиот информативен систем, соопшти Европската комисија(ЕК). Со промените се предвидува земјите од ЕУ...