2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 19:41

Ознака: нови мерки

Србија од утре со нови мерки против омикрон

Поради новиот вид коронавирусот омикрон, Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ предложил листа на земји кои се со посебен ризик...

Филипче: Новите предлог-мерки на владина седница во вторник

Предлог-мерката за задолжителна вакцинација или негативен ковид-тест за вработените во јавниот сектор како услов да се појават на работа, уште во вторник ќе се...

(Видео) Протести во Холандија поради новите мерки против коронавирусот

Во Холандија се одржаа протести поради новите мерки што ги соопшти премиерот Марк Руте, со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Демонстрантите во Хаг...

Нови мерки за невакцинираните во Германија

Канцеларката Ангела Меркел најави сериозни ограничувања за невакцинираните луѓе надвор од моделот 2Г. Според пишувањата на медиумите, таа е крајно загрижена поради експоненцијалниот раст...

Во Словенија нови мерки поради лошата епидемиолошка слика

Поради наглото влошување на епидемиолошката состојба, словенечката влада денеска одлучи да воведе построги рестриктивни мерки кои ќе стапат во сила од понеделник, а не...

Филипче: Ја следиме ситуацијата со вирусот, доколку е потребно, ќе има...

Вирусот во моментот има широка инфекција, па сме во постојана координација и комуникација со епидемиолозите и остануваме да ја следиме ситуацијата, па доколку е...

Од септември нови мерки во Грција

Од почетокот на септември, како што најави грчкиот министер за здравство Василис Кикилас, во Грција ќе се применуваат нови ковид-мерки. На лицата кои немаат валиден...

Словенија воведува нови мерки на своите граници

Словенечката влада објави дека од 23 август, патниците во транзит, за влез во земјата ќе треба да покажат доказ дека се вакцинирани против коронавирусот,...

Сечење маски и пораки против вакцинацијата на протестот против новите мерки

Родители со деца, тинејџери, но и повозрасни излегоа на протест пред Собранието, поради новите рестрикции кои се воведуваат за намалување на бројот на заразени...

Од утре почнуваат новите рестриктивни мерки

Од утре, 16 август на сила стапуваат новите рестриктивни мерки според кои во угостителските објекти и на настани ќе може да влезат вакцинираните граѓани,...