Ознака: новичок

Мажот и жената во близина на Солсбери биле отруени со „новичок“

Мажот и жената, кои се во критична состојба во болница во Вилтшир, биле изложени на нервниот агенс „новичок“, соопшти британската полиција. Тоа е истата супстанца...

Спасувањето на семејството Скрипал – од црни прогнози до чудото во...

Докторите во болницата во Салсбери го споделија нивното искуство при спасувањето на животите на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и на неговата ќерка Јулија,...

„Јас го создадов отровот што му го дадоа на Скрипал“

Британските медиуми не ја напуштаат приказната околу нервниот отров со кој беше затруен поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал. Така Би-би-си емитуваше разговор со Владимир...

Директорот на ОПЦВ го отфрли тврдењето на Русија за друг агенс

Генералниот директор на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) Ахмет Узумџу денеска го отфрли тврдењето на Русија дека во англискиот град Солсбери, каде...

Материјата со која бил отруен Скрипал била произведена во руска воена...

Британското разузнавање тврди дека супстанцијата, со која бил отруен поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал била произведена во руската воена научно-истражувачка база во градот Шихани,...