Ознака: новичок

Берлинската болница потврди – Навални дефинитивно бил отруен со „новичок“

Германската болница „Шарите“ во Берлин денеска го објави конечниот извештај за случајот со рускиот дисидент Алексеј Навални, потврдувајќи дека тој бил отруен со воениот...

Две европски лаборатории потврдија дека Навални е отруен со новичок

Германската влада соопшти дека две специјализирани лаборатории во Франција и Шведска потврдиле оти рускиот опозиционер Алексеј Навални е отруен со нервен гас – новичок. Претходно,...

Андреј Луговој: Навални можел да биде изложен на „новичок“ само во...

Рускиот опозициски блогер Алексеј Навални можел да биде изложен на нервниот агенс „новичок“ само во берлинската клиника „Шарите“, каде што се наоѓа на лекување,...

Германската Влада тврди дека Навални е отруен со „новичок“

Германските токсиколози утврдија дека рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, е отруен со отровот „новичок“, соопшти германската Влада. - На иницијатива на болницата „Шарите“, беа спроведени...

ЕУ воведе санкции кон шефовите на ГРУ поради Скрипал

Европската унија денеска воведе санкции кон директорот на руската воена разузнавачка служба ГРУ и неговиот заменик, поради „вмешаност во труењето“ на поранешниот двоен агент...

Новичок ќе биде додаден на листата забранети отрови

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) ќе го додаде Новичок, нервен гас од периодот на Советскиот сојуз, на листата забранети отрови. Таква одлука е...

Британија, САД, Франција и Канада ја предупредија Русија во врска со...

Британија, САД, Франција и Канада испратија заедничка порака до Русија во која побараа од Москва да ги открие деталите за својата програма за развој...

За случајот „новичок“ ќе расправа и Советот за безбедност на ОН

Велика Британија побара  да се одржи денеска состанокот на Советот за безбедност на ОН за да се разгледа случајот на труење со „новичок“. Официјалните лица имаат...

Русија: Западот направи 100 агенси како „новичок“

Од средината на 90-тите години од минатиот век, западните земји произведоа најмалку 100 хемиски агенси слични на „новичок", се вели во соопштение објавено на...

Британската полиција нашла шишенце со нервен отров во домот на затруениот...

Британската полиција денеска соопшти дека го открила изворот на нервниот гас „Новичок“, од кој беа затруени двајца жители на градот Солсбери, од кои еден...