Ознака: новинар

Почина новинарот Ристо Поповски

Еден од најпознатите македонски новинари, Ристо Поповски, почина синоќа на 74 години, по кратко боледување. Во долгата и богата кариера, Поповски работел како новинар за...

Во Србија исчезна новинар кој работел на истражување на убиството на...

Српската полиција распиша потерница по новинарот Стефан Цветковиќ откако било пронајдено неговото напуштено возило. - Во полициската станица во Бела Црква ноќеска е пријавено за...

Украина на удар поради „смртта“ на новинарот

Украинските безбедносни служби соопштија дека инсценираната смрт била искористена за да се спречи вистинската ликвидација на новинарот Аркадиј Бабченко, наводно организирана од Москва. Но,...

Кој е убиениот руски новинар: Критичар на Кремљ и војната во...

Би-Би-Си во описот за убиениот руски новинар Аркадиј Бабченко, пишува дека, на својот Фејсбук профил новинарот ја опишува Русија како "агресор" и дека по...

Русија обвинета дека е вмешана во убиството на новинарот Бабченко

Премиерот на Украина Володимир Гројсман ја обвини Русија дека е вмешана во вчерашното убиство на познатиот руски новинар Аркадиј Бабченко во Киев, пишува рускиот...

Ирачанецот што фрли чевел кон Буш се кандидира за пратеник

Ирачкиот новинар Мунтазар ал-Заиди, кој пред 10 години тогашниот американски претседател Џорџ Буш помладиот го гаѓаше со чевел, за ирачките медиуми изјави дека има...

Животот на киднапираните новинари е во рацете на претседателот на Еквадор

Киднапираните новинари на границата помеѓу Еквадор и Колумбија денеска преку видео снимка бараат помош еквадорскиот претседател Ленин Морено. На снимката што трае 22 секундии, тројца...