Ознака: новинар

Новинарот на „Шпигел“ што измислувал стории собирал донации на својата банкарска...

Новинарот на германскиот неделник „Шпигел“, Клас Релотиус, кој измислуваше информации за своите текстови, може да биде обвинет дека од читателите собирал донации за сиромашните...

Наградуван новинар на „Шпигел“ со години ги лажирал сториите

Германскиот неделник „Шпигел“ откри случај на фалсификат кај еден од своите најпознати новинари Клас Релотиус, тврдејќи дека на официјалната страница тој ги „лажирал сопствените...

Конте ја потврди смртта на новинарот Мегалици кој настрада во нападот...

Премиерот на Италија, Џузепе Конте вечерва потврди дека младиот новинар Антониo Мегалици им подлегнал на повредите здобиени во нападот на божиќниот пазар во Стразбур. –...

Француски новинар уапсен додека известувал од протести во Брисел

Францускиот новинар Реми Бисон додека се јавуваше во живо од протестот на „жолтите елеци“ во Брисел беше приведен од полицијата. Емитувањето во живо на интернет...

Судот нареди Белата куќа да ја врати акредитацијата на новинарот на...

Американскиот федерален судија и нареди на Белата куќа веднаш да ја обнови акредитацијата на новинарот на Си-Ен-Ен, Џим Акоста. Акредитацијата на Акоста му беше одземена...

Рибери се извини за шамарањето новинар

Фудбалерот на Баерн Минхен, Френк Рибери се извини за инцидентот со новинарот Патрик Гију. Французинот по поразот од Борусија Дортмунд во натпреварот од 11-то бундеслигашко...

Доделени признанијата „13 ноември“, меѓу добитниците и новинар на „Нова Македонија“

Сојузот на спортови на Скопје, по повод Денот на ослободувањето на главниот град, 13 Ноември, традиционално им ги додели признанијата на најдобрите спортисти, екипи,...

Телото на новинарот Кашоги пронајдено во бунар?

Телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги наводно било пронајдено во бунарот на територијата на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул. Од друга страна,...

„Вашингтон Пост“: Убиството на Кашоги може да го дестабилизира регионот

Во арапскиот свет се шират брутални шеги како што е популарната карикатура на Твитер насловена „Саудиска дипломатска чанта“ која прикажув дрвена кутија полна со...

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика...