Ознака: новинар

Груевски избега од унгарски новинар

Експремиерот и азилант, Никола Груевски беше начекан од страна на унгарски новинар во Будимпешта, кој се обидуваше да добие одговор на неколку прашања поврзани...

Цел живот ја промовирам македонската музика

Петер Барбарич, музички новинар од Словенија Во 1990-тите, Барбарич организираше концерти на „Мизар“, „Падот на Византија“ и „Анастасија“ во Љубљана и во Загреб, а подоцна...

Новинар на „Гардијан“ притворен во Скопје

„...Цел одред од заптии чекаше во хотелот под команда на еден капетан... Една личност, што не можев да ја препознаам, излезе од заседа и...

Вкупно 100 години затвор за вмешаните во убиството на Ќурувија

Судскиот совет на Специјалниот суд во Белград осуди четири поранешни припадници на Државната безбедност (ДБ) на вкупно 100 години затвор за убиството на новинарот...

Во Венецуела приведен шпански новинар со двојно државјанство

Министерството за надворешни работи на Шпанија објави дека се обидува да утврди зошто во Каракас е приведен новинар со двојно државјанство – шпанско и...

На новинар забранет влез во Украина

Украинските власти му забранија на новинарот на австриската државна телевизија ОРФ, Кристијан Вершиц влез во Украина. За шефицата на австриската дипломатија Карин Кнајсел тоа е...

Во Словачка со улични собири одбележана годишнината од убиството на новинарот...

Десетици илјади луѓе денеска се собраа низ цела Словачка за да ја одбележат годишнината од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата свршеница...

Последно збогум за Димитар Чемков-Циме

Ненадејно, во петокот нѐ напушти нашиот колега, доајенот на македонското музичко новинарство Димитар Чемков-Циме. Роден е на 2 февруари 1942 година. Цели 37 години како...

За културата треба да се грижат луѓето од културата

Бројот на новинарите од културата се намалува од ден на ден. Имам чувство како да сме некое племе што полека исчезнува. Белки нема и...

Турција го пушти од затвор австрискиот новинар

Австрискиот новинар Максовинар Цирнгаст денеска е ослободен од затвор во Турција, но не смее да ја напушти земјата. Портпаролот на австриското Министерство за надворешни работи...