Ознака: новинар

Почина новинарот Драган Ристов, ја изгуби битката со коронавирусот

Новинарот Драган Ристов ја загуби битката со коронавирусот. Тој беше хоспитализиран на Клиниката „Жан Митрев“ и за неговото лекување се собираа финансиски средства. Ристов почина на...

Иранските власти извршија смртна казна над новинар

Иранските власти го погубија новинарот Рухолах Зам (47), кој со своите написи инспирираше протести ширум Иран во 2017 година. Агенцијата „Асошиејтед прес“ објави дека егзекуцијата...

Новинар на ОРФ го објави нон-пејперот од средбата во Берлин

Бугарија на средбата во Берлин минатата недела изразила подготвеност да ја прифати преговарачката рамка за Северна Македонија, како и да го поддржи одржувањето на...

Почина Драган Чубриќ, долгогодишен новинар од Охрид

По кратко боледување, почина Драган Чубриќ (67), долгогодишен новинар од Охрид. Чубриќ дипломирал новинарство во Белград. Имаше плодна и богата новинарска кариера. Беше дописник на...

Кратка историја на македонскиот 19 век

Во издание на „Македоника литера“ од Скопје од печат излезе најновата книга на новинарот и публицист Свето Стаменов „За македонскиот 19 век (радиоинтервјуа со...

Каталог на човечката глупост

Британски новинар напиша книга за заблудите на човештвото Некој за некоја деценија ќе пишува за тоа како за време на пандемијата на коронавирусот најмоќните луѓе...

За револуционерот и новинар Никола Кирков

Што ми текна да се потсетам на новинарската легенда Никола Кирков? Тој е род на гемиџијата Костадин Кирков... Моето дружење со весникот „Нова Македонија“ во...

Осуден убиецот на словачкиот новинар Јан Куцијак

Судот во Словачка денеска го осуди Мирослав Марчек на 23 години затвор за убиство на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата девојка, пренесе „Ројтерс“. Поранешниот...

Во Македонија не е можно црногорско верско сценарио

Разговор со Бранко Ѓорѓевски, новинар и верски аналитичар Во Црна Гора постои потреба да се има нов закон за слобода на вероисповедта, бидејќи во оваа...

Да го имате она што јас го имам

Воопшто немав намера да пишувам за вакво нешто во мојата последна годинашна колумна. Ама оној Љупчо Златев е виновен. Зошто, по ѓаволите му требаше...