21.8 C
Skopje
6.6.2020 - 17:08

Ознака: новинарство

Судски удари на слободното хрватско новинарство

Некои пресуди на Европскиот суд за човекови права во Стразбур предупредија дека Хрватска носи енормни отштети во постапките против новинарите Сатиричниот портал „Њус Бар“ заработи...

Кибер-напад го попречи печатењето на неколку американски весници

Печатењето и дистрибуцијата на дневниот весник „Лос Анџелес тајмс“ и други американски весници, вклучително и изданијата на компанијата „Трибјун паблишиг“ како „Чикаго трибјун“ и...

Борбата за вистина на „заштитниците“ наградена од магазинот „Тајм“

Група на новинари наречени „заштитници“, кои беа таргетирани поради нивната работа, се добитници на престижното признание за личност на годината на американскиот магазин „Тајм“. Меѓу...

Поддршка за печатените медиуми и професионалното новинарство

Подобри услови за работа и зголемување на медиумската писменост во насока на објективно и професионално новинарство, како и справување со лажните вести и отстранувањето...

Новинари во БиХ: Напад врз новинар да се третира како напад...

Претставници на Клубот на новинари на Бања Лука во Парламентот на Република Српска делеа беџови „Стоп за насилството над новинарите“. Акцијата е организирана поради зачестените...

Меѓународен ден за ставање крај на неказнивоста на злосторствата врз новинарите

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул укажува на фактот со каква леснотија и некзанивост можат да бидат...

Во ОН почна кампања за Меѓународна конвенција за безбедност на новинарите

Меѓународната новинарска федерација (ИФЈ) почна во ОН кампања за сензибилизација за потребата од донесување „Меѓународна конвенција за безбедноста и независноста на новинари и други...

Медиумска лабораторија во Дебар

Педесетина ученици од гимназијата „Здравко Чочковски“ од Дебар учествуваа на тринаесеттата медиумска лабораторија што ја организираа Високата школа за новинарство и за односи со...

Добри вести за новинарството

По неколку години лоши вести за медиумите, неодамнешните податоци покажуваат дека довербата на читателите полека се враќа. За да се одржи овој тренд, новинарите...

Гневот на Трамп ги доведува „грозните новинари“ во опасност

Американскиот претседател Доналд Трамп го засили нападот врз медиумите за „лажни, лажни, одвратни вести“, опишувајќи ги присутните новинари како „грозни луѓе“, на политичкиот митинг...