7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 1:31

Ознака: новинарство

ЗНМ: Безбедноста на новинарите на јавните протести мора да се гарантира

Здружението на новинари на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари и сниматели, на протестите кои се одржуваат...

Врачена наградата на Битолски весник „Тоде Петревски”

Во присуство на членовите на најтесното семејство, новинари и почитувачи на неговото дело, денеска во амфитеатарот на Славјанскиот универзитет „Г.Р. Державин“ во Битола, беше...

ССНМ: Само со одговорно, етичко и квалитетно новинарство можеме да се...

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници по повод 3 Мај – Светскиот ден на слобода на медиумите ја испраќа пораката дека само со...

ЗНМ: Важноста на независното и професионалното новинарство стана поважна од кога...

Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај, денес во услови на светска здравствена криза, повеќе од кога и да е...

Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Венко Филипче На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението...

Пендаровски поддржува напаѓачите на новинари да се гонат по службена должност

Претседателот Стево Пендаровски дава поддршка за измени во Кривичниот законик со кои ќе се овозможи нападите врз новинарите и медиумските работници да се третираат...

Честит роденден „Слободна Далмација“

Изминаа точно 77 години од далечната 1943 година кога светот го здогледа „Слободна Далмација“, дневниот весник кој беше и остана хроничар на Сплит, но...

Клиентелизмот и лажните вести го урнисаа новинарството

Првата работна недела по новогодишните и божиќните празници почна со лоши вести, со кои новинарството во сите балкански земји се претставува во лошо светло....

Саманта Пауел во Босна – заштитно лице на штетното пристрасно новинарство

(Нешенел интерест) Автор: Тед Гален Карпентер Негативните последици што произлегоа од бавниот распад на Југославија во 1990-тите години ја погодија целата држава, но превирањата и човечката...

Новинарството меѓу најопасните професии

Годинава во светски рамки се убиени 49 новинари, додека околу 400 медиумски работници лежат во затворите низ целиот свет. Од ЗНМ посочуваат дека ни...