Ознака: новинарка

Осомничениот за убиството на новинарката во Бугарија ќе биде ослободен

Романскиот државјанин, кој беше задржан во притвор во рамки на истрагата за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова, ќе биде ослободен и против...

Борисов вети дека ќе биде откриен убиецот на новинарката

Убиството на Маринова се случува по убиството на Јан Куциак во Словачка во февруари годинава и на Дафне Каруана Галиција во Малта пред една...

Силувана и убиена бугарска истражувачка новинарка

Бугарска новинарка е силувана и убиена во градот Русе во северна Бугарија, јавија денеска локалните медиуми. Новинарката Викторија Маринова (30) била убиена вчера и работела...

Оружен напад насочен кон домот на новинарка

Албанската полиција сѐ уште нема информации кој стои зад оружениот напад во кој со автоматска пушка „калашников“ завчера по полноќ рафално било пукано во...

Протестен марш во Тирана во знак на поддршка на новинарката Лала

Новинари и претставници на албанските медиуми, на кои им се придружија и граѓански организации и жители на Тирана, вечерва одржаа протестен марш на плоштадот...

Застрелана новинарка што истражувала шверц со цигари

Оружениот напад врз новинарката се случил на истото место на кое пред пет месеци таа била претепана Новинарката на „Вијести“ Оливера Лакиќ е ранета завчеравечер...

Остри осуди на нападот врз новинарката на „Вијести“

Новинарката на „Вијести“ Оливера Лакиќ, која беше ранета синоќа пред својот стан во Подгорица, се наоѓа вон животна опасност, објавено е на интернет страницата...

Милионерот Мадсен осуден на доживотен затвор поради убиство на новинарка

Данскиот милионер Пeтер Мадсен (47) денеска е осуден на доживотна казна затвор поради убиството на шведската новинарка Ким Вал (30) на неговата подморница. Мадсен најави...