Ознака: новинарка

Се продлабочува политичката криза на Малта поради убиството на новинарката Галиција

Кит Шембри, шефот на кабинетот на премиерот на Малта, Јозеф Мускат, поднесе оставка поради наводна вмешаност во заговорот за убиството на познатата антикорупциска новинарка...

Бизнисменот од Малта што уби новинарка, ослободен со кауција

Јорген Фенех, истакнат бизнисмен кој беше уапсен во средата во врска со истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција, е ослободен со...

На јахта уапсен бизнисменот што ја уби Дафне Каруана Галиција

Полицијата на Малта го уапси познатиот бизнисмен Јороген Фенех, откако ја пресретнла неговата јахта. Фенех бил приведен од страна на вооружени полицајци, пренесе Би-би-си. Тој...

Српска новинарка пронајдена мртва во својот стан

Познатата српска новинарка Драгана Трипиќ (58) утринава е пронајдена мртва во нејзиниот стан во Белград. Телото го пронашла нејзината ќерка. Драгана, наводно, била во депресија...

Притворена новинарка поради абортус и сексуални односи надвор од бракот

Мароканските власти притворија една новинарка затоа што абортирала и имала сексуални односи надвор од бракот што претставува „флагрантно кршење“ на нејзините права, предупреди „Хјуман...

Деби Му е зрнцето детство што го носиме низ животот

Пријатели на децата: Жаклина Мучева, новинарка и авторка за најмладите читaтели „Мозаикот на Деби Му“ ја преработив на Брајово писмо и испечатив примероци за ресурсните...

Хроничарка на времето и чуварка на спомените

Ин мемориам: Тамара Арсовска (1933- 2019) Тамара Арсовска (86), позната македонска новинарка, публицистка и преведувачка, нѐ напушти деновиве, но зад неа ќе останат многу напишани...

Нова ИРА презеде одговорност за убиството на новинарката во Северна Ирска

Милитантната група Нова ИРА ја призна одговорноста за убиството на новинарката од Северна Ирска, Лир Меккиво со писмо до локалните медиуми. -За време на нападот...

Убиена новинарка во Северна Ирска

Новинарка, на возраст од 29 години, синоќа беше убиена во Лондондери во Северна Ирска, соопшти полицијата, која се сомнева на тероризам. – Потврдуваме дека по...

Српска новинарка после сообраќајка остана без својата рака

Деа Ѓурѓевиќ, водителката од утринската програма на српската телевизија „Пинк“ утринава во шест часот доживеала тешка соообраќајна несреќа, во која, како што пренесуваат српските...