Ознака: новинарка

Украинска новинарка на „Фокс њуз“ убиена во близина на Киев

Олександра Кувшинова, украинска новинарка на „Фокс њуз“, загина во истиот инцидент во кој животот го загуби снимателот Пјер Закржевски, објави американската телевизиска мрежа. Олександра Саша...

ОН бара да нема казна за демонстрантката која „влета“ во програмата...

Руските власти да се погрижат демонстрантката која „влета“ во телевизиската програма да не биде казнета, бидејќи таа само го искористи своето право на слобода...

Новинарката која известуваше од Вухан осудена на четири години затвор

Независната новинарка Занг Зан е осудена на четири годинии затвор, бидејќи известувала во екот на почетното избивање на коронавирусот во кинескиот град Вухан. Кинеските...

Петер Мадсен, убиецот на шведската новинарка Ким Вал, фатен при бегство...

Данскиот пронаоѓач и претприемач, Питер Мадсен, кој ја уби шведската новинарка Ким Вал, бил фатен во обид да избега од затвор, пренесува Би-би-си. Полицијата соопштила...

Кортни Кокс повторно во улогата на новинарката од „Вресок“

Кортни Кокс ќе ја повтори улогата на новинарката Гејл Ведерс во римејкот на популарниот филм „Вресок“, пишува „Вераети“. Продукциските куќи „Спајглес медија груп“ и „Парамаунт“...

По долго боледување почина новинарката Јасмина Спасовска

По долго боледување денеска во Скопје почина Јасмина Спасовска, долгогодишен новинар во областа на културата. Таа работеше како новинар во ТВ 24 Вести, а...

Oставка на уште еден министер поради убиството на новинарката на Малта

Малтешката министерка Џастин Каруана денеска поднесе оставка по извештаите во медиумите за поврзаноста на нејзиниот сопруг со осомничен за убиството на новинарката Дафне Каруана...

Плакета за новинарката Поповска од „Нова Македонија“

Факултетот за физичко образование, спорт и здравје на новинарката Поповска ѝ го додели признанието за серијата текстови поврзани со воведувањето на тандем-наставата по физичко...

Повик до ЕУ да интервенира во случајот со убиената новинарка од...

Група медиумски организации побараа од лидерите на ЕУ да извршат притисок врз премиерот на Малта веднаш да поднесе оставка бидејќи, наводно, ја попречувал истрагата...

Уапсен ексшефот на кабинетот на премиерот во Малта за убиството на...

Поранешниот шеф на кабинетот на премиерот на Малта, Кит Шембри, е уапсен во рамки на истрагата за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција во...