Ознака: новинари

Онлајн-медиуми со многу низок квалитет

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) во...

Тепачка на новинари по натпреварот Нигерија – Аргентина

По синоќешниот натпревар на Светското фудбалско првенство 2018 меѓу селекциите на Нигерија и Аргентина (1:2), се случи инцидент во кој учествуваа претставници на медиумите. -...

Бегалските рути блокирани и за новинарите

По повод Светскиот ден на бегалците, организација Репортери без граници предупреди дека властите користат разни методи за да го опструираат медиумското известување за мигрантската...

Шилегов се сретна со регионални новинари за промоција на туризмот

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска се сретна со новинари од Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска и од Црна Гора кои следат туризам и...

Загинаа двајца новинари на терен

Телевизиски новинар и снимател во американската држава Северна Каролина загинаа вчера откако дрво падна врз нивниот автомобил додека известувале за последиците од невремето во...

ЕК бара ОН да назначи специјален претставник за безбедност на новинарите

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека на денешната средба во Брисел со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предложил Светската организација да...

Единаесет од 16 новинари во знак на протест ги вратија наградите...

Единаесет од вкупно 16 добитници на наградата на Хрватското новинарско здружение (ХНД) ја вратија наградата во знак на протест поради овогодинешното доделување на тоа...

И новинари од „Нова Македонија“ дел од маратонот

Екипа вработени во дневниот весник „Нова Македонија“ исто така ќе биде дел од „Скопскиот маратон“. Новинарките Антонија Поповска, Сања Јачевска, Радмила Заревска и Гоце...

Заев: Демократијата на едно општество зависи од слободата на медиумите

Демократијата и слободата на едно општество зависат од слободата на говорот и на медиумите. Република Македонија е демократска земја, во која владее правото и...

Поповски: Не смеат да се толерираат напади, притисоци и закана врз...

Оваа Влада има нула толеранција за каков било напад, притисок или закана врз новинарите и медиумите, изјави денеска министерот транспарентност, отчетност и комуникации Роберт Поповски...