21 C
Skopje
22.10.2020 - 19:49

Ознака: новинари

Нови закани за француски новинари поради објавата на карикатурата на пророкот...

Францускиот весник „Ла Новел Републик“ добил закани откако беа објавени карикатурите на пророкот Мухамед во вчерашното издание, соопштија денеска новинарите од тој весник. „Новел Републик“...

Двајца новинари на „Ле Монд“ сериозно повредени во напад на Нагорно-Карабах

Двајца новинари од францускиот весник „Ле Монд“ се здобија со сериозни повреди откако гранати на азербејџанските сили погодија група репортери кои известуваат за конфликтот...

Таргет-Тврдина: Прислушуваните новинари и функционери се чувствуваат оштетени

Новинари, политичари и други кои биле прислушувани во периодот од 2008 до 2014 година се изјаснија дека се оштетени, а најавија и оштетено побарување,...

Средба на претседателот Пендаровски со локалните и регионалните медиуми во Битола

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, кој престојува во Битола по повод одржувањето на фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“, на кој тој е генерален...

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските...

Самостојниот синдикат на новинари и медумски работници апелира до институциите да овозможат услови за безбедно информирање во време на коронавирус пандемијата. - Денеска до ССНМ...

Хендерсон е фудбалер на годината во изборот стар 72 години

Зад Хендерсон според бројот на гласови се Кевин де Брујне, Маркус Рашфорд, Вирџил ван Дајк и Садио Мане АНГЛИЈА - ИЗБОР НА ФУДБАЛСКИТЕ НОВИНАРИ Капитенот на...

ССНМ апелира да се заштитат новинарите и медиумските работници за време...

Со оглед на комплицираната ситуација поради коронавирусот, како и строгите протоколи кои ќе се применуваат на денот на гласањето, Самостојниот синдикат на новинари и...

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови за коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници...

ССНМ: Онлајн заканите кон новинари стануваат сѐ почести, институциите да реагираат

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги осудува онлајн нападите и заканите на социјалните мрежи врз новинарот од ТВ24, Мишко Иванов, кои...

„Репортери без граници“: Бавен напредок, закочени реформи

Денеска беше објавен годинешниот индекс на „Репортери без граници“, кој ја мери слободата на медиумите во државите во светот. Оваа година Македонија бележи скок...