Ознака: новинари

Хендерсон е фудбалер на годината во изборот стар 72 години

Зад Хендерсон според бројот на гласови се Кевин де Брујне, Маркус Рашфорд, Вирџил ван Дајк и Садио Мане АНГЛИЈА - ИЗБОР НА ФУДБАЛСКИТЕ НОВИНАРИ Капитенот на...

ССНМ апелира да се заштитат новинарите и медиумските работници за време...

Со оглед на комплицираната ситуација поради коронавирусот, како и строгите протоколи кои ќе се применуваат на денот на гласањето, Самостојниот синдикат на новинари и...

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови за коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници...

ССНМ: Онлајн заканите кон новинари стануваат сѐ почести, институциите да реагираат

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги осудува онлајн нападите и заканите на социјалните мрежи врз новинарот од ТВ24, Мишко Иванов, кои...

„Репортери без граници“: Бавен напредок, закочени реформи

Денеска беше објавен годинешниот индекс на „Репортери без граници“, кој ја мери слободата на медиумите во државите во светот. Оваа година Македонија бележи скок...

Маски и ракавици за новинарите од југозападниот дел на Македонија од...

Интернационалната полициска асоцијација Регион Охрид, на новинарите и медиумските работници кои се членови на регионалното здружение на новинари на Македонија од Охрид, Струга, Кичево...

ЗНМ и ОБСЕ обезбедија заштитни средства за новинарите и медиумските работници

Започна дистрибуцијата на пакетите со заштитни средства за медиумите од земјава, кои ги обезбеди Здружението на новинарите (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ...

ЗНМ: Нема простор за стигматизација на новинарите, тие се изложени на...

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), поттикнато, од, како што велат, некои неодговорни објави, пред сè, на социјалните мрежи, апелира да не се стигматизираат...

Во изолација одат четворица вработени од „Канал 5“

Четворица вработени во телевизијата „Канал 5“ ќе бидат во домашна изолација, бидејќи дента, кога главниот уредник Гоце Михајловски ги добил првите симптоми, тие биле...

Заштитни мерки и за новинарите во владиниот прес-центар

Откако министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше за нов сет  мерки во однос на заштитата од коронавирусот, чекори за претпазливост се преземаат и...