Ознака: нова

Може ли ударот за регионот да создаде нова шанса

Како да се претвори демотивирачкиот начин на размислување предизвикан од блокадата на Бугарија во можност за забрзување на развојот на регионот, особено на трансверзалата...

Заев ги повика стопанствениците да инвестираат во индустриската зона „Новине“

Премиерот Зоран Заев денеска оствари работна посета на Општина Куманово и изврши увид во градежните работи активности на изградба на пристапен пат до индустриската...

Стихови од насмевки што ѕвонат

НОВА КНИГА ЗА ДЕЦА НА СУЗАНА МИЦЕВА „Насмеани стихови“ е прва книга за деца на Сузана Мицева, која излегува во издание на издавачката куќа „Просветно...

На повидок ли е нова битка меѓу САД, Русија и Кина...

Геополитичките аналитичари предупредуваат дека се наѕира нов конфликт на интереси меѓу светските суперсили, кој треба да се одигра во Иран и на Блискиот Исток Свесни...

ЕК на петти февруари ќе ја претстави новата методологија за проширување

Европската комисија на петти февруари ќе излезе со одговор на предлогот за нова методологија за проширување што ја даде Франција. Тоа, всушност, ќе биде одговор...

Го чекаме изгревот на зората на новата доба

Главното мото под кое се дејствува во државата е: работи за лична корист, а на општа штета. Нема милост за македонската „напатена душа“, за...

Миле Јовановски: Среќна Нова ’49

Таткото на Боки 13, Миле Јовановски, по распитот рече дека не чувствува вина за случајот со Меѓународниот сојуз, каде е осомничен за перење пари...

Нова наколна населба откриена во Далјан

Населбата на брегот на Охридско Езеро потекнува од крајот на бронзеното време За постоењето нова наколна (палафитна) населба, досега непозната за археолошката јавност во држава,...

Нова веб-алатка за споредба на цените на струјата

Регулаторната комисија за енергетика воведува функционална алатка за споредба на цените наречена „Свич“ (Switch.mk), преку која граѓаните и компаниите ќе можат транспарентно да ги...

Осум репрезентации добија нова шанса за пласман на ЕП 2020

На сметка на успехот на Португалија, Холандија, Англија, Швајцарија, Украина, Данска, Шведска и на Финска, шанса низ плејофот на Лигата на нациите да се...