11.8 C
Skopje
20.11.2019 - 6:21

Ознака: нова

Добрата вила во новата „Пепелашка“ ќе биде машко

Продукцијата „Дизни“ подготвува уште едно изненадување за љубителите на анимираните филмови. По играните верзии на цртаните: „Аладин“ и „Кралот лав“ се подготвува и новата...

Ќе стане ли Африка нова воена приказна за македонските мировници?

Во неколку града на Мали веќе се стационирани 4.500 француски специјални воени сили, а со зголемувањето на военото присуство на европските земји, се очекува...

Промовирана новата жандармерија во РС

Министерството за внатрешни работи на Република Српска вчера, со свечено постројување што се случи во Центарот за обука во близината на Бања Лука, ја...

Приоритетите на новата европска комисија

Еден од главните приоритети на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен е иницијативата за јакнење на европската демократија. За да го зацврсти...

Формирана нова влада во Италија

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, формираше нова влада, коалиција на популистичкото движење Пет ѕвезди и левичарските демократи. Во новата влада нема претставници на партијата на...

Која е Урсула фон дер Лејен, новата шефица на Европската комисија?

Европскиот парламент даде зелено светло за номинацијата на Урсула фон дер Лејен за нова шефица на Европската комисија, со што стана првата жена на...

Новата грчка влада положи заклетва

Новата грчка влада положи заклетва на церемонијата во претседателската палата во Атина, откако новоизбраниот грчки премиер Киријакос Мицотакис го доби мандатот за формирање влада,...

Во Глумово отворена нова фабрика за преработка на месо

Современа, напредна технологија според меѓународните стандарди за поефикасно, полесно, побрзо и уште поквалитетно производство, како и 30 нови вработувања донесе новиот погон за преработка...

Социјалните медиуми се новата платформа за лажни вести

Социјалните медиуми бележат драматично зголемување на популарноста, но тие сѐ почесто се злоупотребуваат за ширење лажни вести и пропаганда. Граѓаните јасно ја препознаваат квалитативната...

Забрзано се гради нова градинка во Стајковци

Во населеното место Стајковци забрзано се одвиваат градежни зафати за изградба на нова детска градинка, која треба да биде готова до крајот на октомври...