25.7 C
Skopje
19.7.2019 - 13:42

Ознака: „Нова Македонија“

„Нова Македонија“ со полн капацитет застанува зад својата новинарка и целосно...

Разгледувајќи го вчерашниот настан на прес-конференцијата за новиот предлог-закон за основно образование во Владата и прашањето поставено од нашата новинарка Антонија Поповска, колегиумот на...

Францускиот амбасадор изрази голема благодарност до „Нова Македонија“ и до македонскиот...

  Во Француската Резиденција во Скопје денеска попладне се одржа коктел на кој францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние, им се заблагодари на сите кои хумано и...

Договорена соработка меѓу „Нова Македонија“ и ИРНА

Првиот човек на Иранската новинска агенција ИРНА, Зија Хашеми, на негово барање, денеска ја посети нашата редакција, каде што се сретна со главниот и...

Граѓаните разочарани, ЕУ некредибилна

Мини-анкета на „Нова Македонија“ Анкетата со граѓаните низ државата, но и со експертите и со граѓанските НВО-здруженија, покажува дека целата енергија што населението изминатите години...

Во евровизискиот „Експо-центар“ ни пиле не може да прелета

Ексклузивно: „Нова Македонија“ во Тел Авив Марија Таушанска, наша известувачка од Тел Авив, Израел Уште кога ќе стапнете на израелска почва, поточно кога ќе слетате...

Митевска: Весникот е симбол на слободата на изразот и информирањето

КАКО СЕ НАЈДЕ „НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВО ТРЕЈЛЕРОТ НА „ПЕТРУНИЈА“ Во трејлерот на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска, кој од први...

Првата азбука е објавена во „Нова Македонија“

Првиот број на „Нова Македонија“ има историско значење како прв официјален документ во кој Блаже Конески го извршил нормирањето на јазикот. Но кога станува...

Тируне од Етиопија победник на „Скопскиот маратон“, Поп Арсова со нов...

Етиопиецот Чалачев Асмамав Тируне е победник на „Скопскиот маратон“, кој делницата од 42 километри ја истрча со време од 2:15,37 часа. Втор во генералниот...

Екипа на „Нова Македонија“ ќе трча на „Скопскиот маратон“

Екипа вработени во дневниот весник „Нова Македонија“ ќе биде дел од „Скопскиот маратон“. Новинарките Антонија Поповска и Радмила Заревска, како и членот на техника...

Денот на македонскиот јазик не е пречка за другите јазици, туку...

Македонскиот јазик доби свој ден, 5 Мај, кој според одлуката на Владата ќе се одбележува како празник од работен карактер. Одбележувањето годинава е закажано...