17.5 C
Skopje
21.4.2019 - 14:41

Ознака: Нова демократија

Слабиот рејтинг го принудува Ципрас на драстичен потег?

Грчкиот премиер Алексис Ципрас размислува за распишување на вонредни парламентарни избори, откако серијата иницијативи, чија цел беше подобрување на паднатиот рејтинг СИРИЗА, не вродија...

Опозицијата во Грција бара одговор за честите слетувања на венецуелски авиони

Вкупно 14 пратеници од грчката опозициска партија Нова демократија, преку пратеничко прашање бараат одговор од министерот за транспорт на Грција за, како што велат,...

Мицотакис: Грција во кој било момент ќе може да стави вето...

Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во неговиот говор во Парламентот за време на расправата за ратификација на Договорот од Преспа,...

ЦДУ ја повика Нова Демократија да го поддржи Договорот од Преспа

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на...

Нова демократија: Разделбата Ципрас-Каменос е обична претстава

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија за последните случувања во грчката Влада коментира дека станува збор за режирана разделба на Ципрас и Каменос, „претстава...

Спираки: Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа

Портпаролката на Нова демократија и европратеничка, Мариа Спираки, во интервју за грчкото радио „Њуз247“, уште еднаш повторува дека Нова демократија нема да го ратификува...

Мицотакис: Нова демократија е против Договорот од Преспа

Господине Ципрас, не ја спасивте Македонија, единствено што направивте е да им дадете македонска националност и јазик на соседите, му порача лидерот на грчката...

Ципрас: Левицата не ја продаде, туку ја спаси грчката Македонија

Левицата не ја продава Македонија. Левицата го спасува културното и историското наследство на грчката Македонија. Ова го прави левицата со Договорот од Преспа, порача...

Мицотакис: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Нова демократија останува на позицијата дека нема да гласа за Договорот од Преспа и ќе се бори за да не се ратификува, повтори лидерот...

Спираки: Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од...

Од најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија, преку портпаролката Мариа Спираки, на денешниот брифинг со новинарите, уште еднаш го повтори ставот дека ниту во...