12 C
Skopje
22.9.2018 - 7:40

Ознака: Нова демократија

Коѕијас до Мицотакис: „Македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во...

Се чини дека не му кажаа дека „македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во 1977, реагира шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас за...

Кумуцакос: Изјавите на Димитров ја потврдуваат штетноста на Договорот од Преспа

Изјавите на Никола Димитров ја потврдуваат критиката на Нова демократија за штетниот Договор од Преспа, вели Јоргос Кумуцакос во реакцијата за пренесените ставови на...

Бакојани: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Како што се одвиваа работите ќе биде многу тешко да има промена и Договорот да не дојде во Парламентот. Единствено што можам да кажам...

Мицотакис: Скопјаните веќе се повикуваат на македонскиот идентитет и јазик што...

Претседателот на грчката опозициска Нова демократија, говорејќи пред политичкиот комитет на партијата, упати обвинувања до грчката Влада дека на нашата земја и дала македонски...

Нова демократија: Смешно е протестите против Договорот од Преспа да се...

Смешни се тврдењата дека стотиците илјади Грци на протестите против Договорот од Преспа беа поттикнати или платени од мрачни руски интереси, коментираат од Нова...

Анкета: Нова демократија со предност пред Сириза

Главната опозициска партија во Грција има осум проценти предност пред владејачката левичарска партија, покажа најново истражување на јавното мислење објавено во „Весникот на уредниците“. Истражувањето,...

Нова демократија: Тажен и срамен ден за Грција

Тажен и срамен ден за Грција, бил вчерашниот според Нова демократија и поради инцидентите во близина на Преспа и поради потпишаниот договор. Од грчката опозициска...

Брок: Семејната историја делумно појаснување за ставот на Нова демократија за...

Болната семејна историја делумно го појаснува ставот на опозициската грчка партија Нова демократија во однос на договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на...

Нова демократија бара Ципрас да престане со тајната дипломатија со Скопје

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да...

Нова демократија бара одговор од Коѕијас за информациите на Милошоски

Oпозициската Нова демократија, преку надлежниот за надворешна политика Јоргос Кумуцакос, бара известување од грчкото МНР за информациите на поранешниот шеф на македонската дипломатија, односно...