Ознака: Нова година

Што ќе донесе Кинеската нова година во знакот на тигарот

Кинеската нова година, чија прослава е во тек, за жителите на оваа земја значи нов почеток, оставање на сѐ што е негативно во старата...

Божиќ поважен од Нова година!

КАКО СЕ СЛАВЕЛО ПРЕД 100 ГОДИНИ Во дневниот весник „Наша Стара Србија“, кој излегувал во Скопје меѓу двете светски војни, во бројот од први јануари,...

Во Белград имало 100.000 туристи за Нова година

Србија Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, повикувајќи се на процените на полицијата, соопшти дека за време на новогодишната ноќ низ централните градски улици поминале околу...

Како се славеле Божиќ и Нова година пред еден век во...

Кога би се вратиле сто години наназад, во новогодишната ноќ 1921 година во Скопје, и би застанале на Камени мост, токму на полноќ би...

Мајами Бич – најскапа дестинација на светот за Нова година

Градот во американската сојузна држава Флорида, Мајами Бич, беше најскапата дестинација на светот за Нова година, според истражувањето што го спроведе сајтот „Чипхотелс. орг“...

Катица Јанева дома ја дочекала Новата година

Според адвокатите, ова е прво нејзино излегување по 5 месеци, кога од домашен притвор беше спроведена во затворот Идризово На поранешната специјална обвинителка и било...

Млад Хрват исчезнал за новогодишната ноќ во Белград, таткото очаен бара...

Српската полиција интензивно трага по 27 годишниот Матеј Периш од Сплит кој мистериозно исчезнал во Белград за новогодишната ноќ. Матеј со неговите другари бил во...

Славиме за секој испишан пациент, вакцините се спасот, велат лекарите од...

Изминатава година беше сериозен предизвик за лекарите од ковид болниците, каде завршуваа најкомплицираните случаи. Секојдневната битка за живототот на пациентите беше најодговорната работа, но...

Во новогодишната ноќ – 7 малолетници примени на Токсикологија, Брза помош...

Седумнаесет луѓе под дејство на алкохол на новогодишната ноќ побарале помош на Универзитетската Клиника за токсикологија во Скопје. Од нив седум се малолетници од...

Момче е првото бебе во 2022 година, а утрово машко и...

Првото бебе во 2022 година на Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се роди една минута по полноќ. -Бебето е од машки пол, тешко...