10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 20:35

Ознака: нова влада

Внатрешни конфликти околу новата влада го разнишаа талибанското раководство

На врвот на талибанското движење, дошло до голем внатрешен конфликт околу составот на новата влада. Конфликтот помеѓу ко-основачот на талибанското движење, Мула Абдул Гани Барадар...

Рама најави состав на нова влада за следната недела

Албанскиот премиер Еди Рама, кој на изборите на 25 април обезбеди трет мандат, денеска најави дека следната недела ќе го објави составот на новата...

Црна Гора избра нова влада

Парламентот на Црна Гора денеска избра нова влада, чиј претседател е Здравко Кривокапиќ. За изборот на новата влада, во која ќе има 12 министерства и...

Црна Гора: Oдложена седницата за изборот на нова влада

Седницата на парламентот на која ќе се расправа за изборот на новата влада на Црна Гора е одложена за 2 декември, соопшти денеска претседателот...

Црна Гора на чекор до нова влада

Мандатарот за црногорски премиер Здравко Кривокапиќ најави дека новата влада ќе се формира најдоцна за две недели. Според заедничката изјава на коалициските лидери, првиот...

Познати новите министри во владата

Пред вечерашните седници на највисоките партиски тела на СДСМ и ДУИ, неофицијално, познати се имињата на членовите на новиот владин кабинет. Во министерствата со...

Новата влада и приказната за кралот Архелај

Настани, симболи, алузии Во периодот кога треба да се составува новата влада на Република Северна Македонија, најверојатно под покровителство на СДСМ, односно на Зоран Заев,...

Израелскиот парламент го номинира Нетанјаху да формира нова влада

Израелскиот парламент го номинира досегашниот премиер Бенјамин Нетанјаху да формира нова коалициска влада, што ќе биде негов петти мандат по повеќе од една година...

Изгласана нова влада во Приштина, Албин Курти нов премиер

Косовскиот парламент изгласа нова влада која ќе ја предводи лидерот на Самоопределување, Албин Курти. Новата влада ќе има 15 министерства, од кои две и...

Конте доби мандат за формирање на нова влада

Италијанскиот премиер во заминување, Џузепе Конте доби мандат за формирање на нова влада од претседателот Серџо Матарела. Конте ќе се обиде да ја состави владата...