Ознака: нова влада

Црна Гора доби нова Влада

Црногорскиот парламент со мнозинство гласови ја избра 43-та влада, предводена од премиерот Дритан Абазовиќ, прва малцинска влада во историјата на земјата. Новата влада има четворица...

Брнабиќ: СНС освои мнозинство во Белград, неизвесен терминот за нова влада

Премиерката на Владата на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека резултатите од вчерашните повторени избори ја покажале вистинската состојба, дека народот сака Србија да биде...

Ковачевски: Се надевам дека Бугарија ќе го тргне ветото

Премиерот Димитар Ковачевски се надева дека преку соработка во делот на економијата, бизнисот, образованието, Бугарија ќе го тргне ветото за отпочнување на преговорите со...

Ковачевски ја презеде од Заев премиерската функција

Новоизбраниот претседател на Владата Димитар Ковачевски утрово ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Примопредавањето на премиерската функција се одржа во Владата. Во...

Ковачевски ги објави имињата на новите министри од СДСМ

Извршниот и Централниот одбор на СДСМ вечерва едногласно ги избра новите министри од најголемата владеачка партија, како и програмата на мандатарот Ковачевски. Новиот состав на...

Ковачевски го доби мандатот за состав на нова влада

Претседателот Стево Пендаровски вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада на новоизбраниот лидер на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски. Пендарoвски информира дека врз...

Мицкоски: Граѓаните јасно порачаа дека се потребни промени што ќе обезбедат...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски остварија средба со Дерек Мичел,...

Внатрешни конфликти околу новата влада го разнишаа талибанското раководство

На врвот на талибанското движење, дошло до голем внатрешен конфликт околу составот на новата влада. Конфликтот помеѓу ко-основачот на талибанското движење, Мула Абдул Гани Барадар...

Рама најави состав на нова влада за следната недела

Албанскиот премиер Еди Рама, кој на изборите на 25 април обезбеди трет мандат, денеска најави дека следната недела ќе го објави составот на новата...

Црна Гора избра нова влада

Парламентот на Црна Гора денеска избра нова влада, чиј претседател е Здравко Кривокапиќ. За изборот на новата влада, во која ќе има 12 министерства и...