Ознака: новаци

Битола, Новаци и Могила ќе формираат јавно претпријатие за превоз на...

Општините Битола, Новаци и Могила наскоро ќе формираат јавно претпријатие за превоз на патници. Таквата одлука се очекува да биде усвона на утрешната седница на...

Новаци со ЛЕД-светилките заштеди 13 илјади евра

Со проектот за модернизација на системот за јавно улично осветлување, односно со замената на постоечките натруимови и живини светилки со нови ЛЕД-светилки, Општина Новаци минатата...

Во Новаци отворена нова детска градинка

Во Новаци, во присуство на министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денес е отворена новата детска градинка „Бамби“, со капацитет од 50...

Новаци ќе инвестира 1,2 милиони денари за реконструкција на улица во...

Советот на Општина Новаци на денешната 62-та седница за оваа година донесе одлука за кофинансирање на Општина Новаци за реконструкција на улица во село...

Асфалт во 17 села во општина Новаци

Оваа година локалната самоуправа на општината Новаци и покрај здравствена и економската криза асфалтира локални улици во должина од 3 километри во 17 населени...

Нов асфалт за улиците во Новаци

Во Новаци во завршна фаза се градежните активности за асфалтирање на локалните улици. Со асфалтирање опфатена е улица во должина од 505 метри со два...

Градоначалникот на Новаци позитивен на ковид-19

Градоначалникот на Новаци, Љубе Кузмановски, е позитивен на ковид-19, како што информираше тој преку Фејсбук. И покрај тоа што, како што вели, ги презел...

Нов асфалт за патот Новаци – Маково

Во општината Новаци продолжуваат активностите за реализација на инфраструктурните проекти. Деновиве Јавното претријатие за државни патишта започна со рехабилитација на регионалниот пат Новаци - Маково...

Чествување на празникот Рождество на Пресвета Богородица во Новаци

Во бисерот на Пелагонија, манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Новаци, со вечерна богослужба, со која чиноначалствуваше неговото високопреосвештенство митрополитот г-дин Петар, почна чествувањето...

Новаци на секое прваче ќе му додели по пет илјади денари

Општината Новаци на секое прваче ќе му додели по 5.000 денари, бруто износ на родителите на деца запишани во прво одделение во централното ООУ...