Ознака: НОБ

„Кавалерија рустикана“ вечерва во НОБ

На сцената на Националната опера и балет, вечерва, во 20 часот, ќе биде изведена операта „Кавалерија рустикана“ на Пјетро Маскањи, во режија на Џандоменико...

Еден од најсветлите датуми во македонската историја

„Единаесетти октомври 1941 е пресвртен момент во историјата на македонскиот народ. Востанието израсна врз вековното ослободително национално движење на македонскиот народ, врз искуствата на...

„Кавалерија рустикана“ во НОБ

Tрагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата, прикажани во операта „Кавалерија рустикана“, публиката ќе...

Моќна, уникатна и енергична балетска премиера на „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“!

Со долг аплауз и стоечки овации, публиката искрено ѝ го честиташе успехот на екипата од балетските премиери „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“. Премиерно се изведоа...

НОБ ќе ја отвори сезоната со две балетски премиери во иста...

Националната опера и балет ќе ја отвори сезоната 2019/2020 во која одбележува 70-годишен јубилеј од премиерата на Балетот на МНТ, со две балетски премиери...

Комичната опера „Рита“ во НОБ

Комичната опера во еден чин „Рита“ од Гаетано Доницети ќе биде изведена на малата сцена во Националната опера и балет, во вторник со почеток...

„Ана Каренина“ на сцената на НОБ

Балетот во два чина „Ана Каренина“, со музика од Петар Илич Чајковски, ќе се одигра на сцената на Националната опера и балет на 19...

НОБ на „Охридско лето“ со балетската претстава „Либертанго“

Балетската претстава „Либертанго“ на Астор Пјацола, која е одлично прифатена од публиката, ќе биде дел од овогодинешното 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“ на...

Операта „Боеми“ на 22 мај во НОБ

Во рамките на 47-те „Мајски оперски вечери“ на 22 мај 2019 со почеток во 20 чaсот ќе биде изведено оперското ремек дело „Боеми“ од...

Операта „Боеми“ на Џакомо Пучини на 22 мај во НОБ

Величенственото дело „Боеми“ на Џакомо Пучини ќе биде изведено на 22 мај, со почеток 20 часот, под диригентската палка на Оливер Балабурски, а во...