-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 4:55

Ознака: НОБ

Промоција на творештвото на Живојин Трајановиќ во НОБ

Kнигата „Сценографското дело на Живојин Трајановиќ“ од проф. д-р Владимир Величковски, и изложбата од уметничкото творештво на академскиот сликар-сценограф Живојин Трајановиќ ќе убидат промовирани...

„Петар Пан“ на сцената на НОБ

По барање од публиката, денеска, со почеток во 12 часот, во Националната опера и балет, ќе биде изведена популарната балетска претстава за деца „Петар...

Документарец за спомениците од НОБ на Балканот на „Берлинале“

Во исландскиот документарец „Последен и прв човек“, кој го режираше трагично починатиот композитор Јохан Јохансон, нараторка е славната актерка Тилда Свинтон, а проектот се...

Оперската претстава „Евгениј Онегин“ в петок во НОБ

Оперската претстава „Евгениј Онегин“ ќе биде изведена в петок, 24 јануари, во Националната опера и балет, со почеток во 20 часот. Операта „Евгениј Онегин“ е...

Василичарскиот концерт во чест на легендите

Песни од некои од најголемите поп и рок-легенди ќе се изведат на василичарскиот концерт во Националната опера и балет (НОБ). Тој традиционално се одржува...

Четири изведби на „Оревокршачка“

Четири изведби на балетската претстава „Оревокршачка“ најавува Националната опера и балет. Изведби ќе се одржат в среда (25 декември), сабота, (28 декември), недела (29...

Предновогодишен акустичен концерт на „Љубојна“ во НОБ

Во Националната Опера и Балет, во недела со почеток во 19.30 часот, за прв пат пред македонската јавност „Љубојна“ ќе одржи акустичен концерт. Ова...

Над 660 илјади евра од Јапонија за инструменти и опрема во...

Во просториите на Националната опера и балет вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како претставник на Владата, и амбасадорката на Јапонија во земјава,...

Националната опера и балет настапи пред 6.000 гледачи во Сараево

Уметниците на Националната опера и балет на Македонија гостуваа во Босна и Херцеговина, каде што во салата „Мирза Делибашиќ“ на Скендерија, во Сараево, ја...

Балетот „Дон Кихот“ на големата сцена на НОБ

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 6 декември на големата сцена на Националната опера и балет (НОБ). Кореограф на оваа украинско-македонска...