Ознака: НОБ

Гала оперски концерт во НОБ

В петок со почеток во 20 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се одржи гала оперски концерт на кој ќе диригира...

Онлајн Мајски оперски вечери 2020

Оваа година Мајските оперски вечери ќе бидат одбележани на еден поинаков начин. На официјалниот Јутуб канал, публиката ќе има има можност да проследи 10...

Балетската класика „Лебедово езеро“ во НОБ

Националната опера и балет ја најавува изведбата на балетската класика „Лебедово езеро“ од П.И. Чајковски на 28 февруари, со почеток во 20 часот. - Ода...

Операта „Магбет“ во Националната опера и балет

Националната опера и балет ја најавува изведбата на операта „Магбет“ на 21 февруари (петок), со почеток во 20 часот. Драма, можеби една од најзначајните на...

Промоција на творештвото на Живојин Трајановиќ во НОБ

Kнигата „Сценографското дело на Живојин Трајановиќ“ од проф. д-р Владимир Величковски, и изложбата од уметничкото творештво на академскиот сликар-сценограф Живојин Трајановиќ ќе убидат промовирани...

„Петар Пан“ на сцената на НОБ

По барање од публиката, денеска, со почеток во 12 часот, во Националната опера и балет, ќе биде изведена популарната балетска претстава за деца „Петар...

Документарец за спомениците од НОБ на Балканот на „Берлинале“

Во исландскиот документарец „Последен и прв човек“, кој го режираше трагично починатиот композитор Јохан Јохансон, нараторка е славната актерка Тилда Свинтон, а проектот се...

Оперската претстава „Евгениј Онегин“ в петок во НОБ

Оперската претстава „Евгениј Онегин“ ќе биде изведена в петок, 24 јануари, во Националната опера и балет, со почеток во 20 часот. Операта „Евгениј Онегин“ е...

Василичарскиот концерт во чест на легендите

Песни од некои од најголемите поп и рок-легенди ќе се изведат на василичарскиот концерт во Националната опера и балет (НОБ). Тој традиционално се одржува...

Четири изведби на „Оревокршачка“

Четири изведби на балетската претстава „Оревокршачка“ најавува Националната опера и балет. Изведби ќе се одржат в среда (25 декември), сабота, (28 декември), недела (29...