Ознака: нобелова награда

Годинешните лауреати ја добија Нобеловата награда во своите домови

Нобеловата награда на годинешните лауреати им беше врачена во своите домови, додека оркестарот изведуваше класични композиции во речиси празната сала на градското собрание во...

Проклетството на прерано доделената Нобелова награда за мир

Етиопскиот премиер Абиј Ахмед можеби прерано ја доби оваа награда Автор: Дејвид Пилинг Фајненшл тајмс Може да се каже дека Нобеловата награда за мир носи проклетство. Барак...

Ѕвончето заѕвони во 2 часот по полноќ: Пол, добитник сте на...

Кога Шведската академија на науките вчера објави дека американските економисти Пол Милгром и Боб Вилсон се добиници на Нобеловата награда за економија, и двајцата...

Нобеловата награда за мир доделена на Светската програма за храна

Светската програма за храна ја доби Нобеловата награда за мир за нејзините напори да се бори против гладот ​​и несигурноста во снабдувањето со храна...

Луиз Глик е добитничка на Нобеловата награда за литература

Шведската Академија во Стокхолм годинешната награда за литература ѝ ја додели на американската поетеса Луиз Глик. „Годинешната добитничка на Нобеловата награда за литература ја краси...

Тројца научници ја добија Нобеловата награда за медицина

Нобеловата награда за медицина годинава замина во рацете на тројца научници. Наградата ја освоија американските научници Харви Алтер и Чарлс Рајс, како и британскиот...

Откажано традиционалното доделување на Нобеловата награда во Стокхолм

Годинешните добитници на Нобеловата награда за медицина, физика, хемија, литература и економија првпат од 1944 година нема да патуваат во Стокхолм за да ги...

Ноел-Бејкер, единствен што освоил олимписки медал и Нобелова награда

На ЛОИ 1920, капитенот на британскиот атлетски тим Ноел-Бејкер во трката на 1.500 метри освоил сребрен медал, а 39 години подоцна тој ја добил...

Нобелова награда за Спасовски и за Чулев

Наместо секојдневно да се напаѓаат и обвинуваат меѓусебно и двајцата треба да се пофалат и да се наградат. Па ним за една недела им...

Грета Тунберг номирана за Нобелова награда

Двајца пратеници во шведскиот парламент ја номинираа младата активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг за Нобелова награда за мир за 2020 година,...