Ознака: нимиц

В четврток и петок средба Димитров- Коѕијас- Нимиц во Њујорк

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на 24 и 25 мај (четврток и петок) во Њујорк, ќе се сретне со министерот за надворешни работи...

Што треба да им се каже в лице на Ципрас и...

Поради тежината на историскиот момент и последиците што би паднале врз македонскиот народ и држава, од евентуална избрзана и недоволно промислена одлука, и водејќи...

Нимиц: Работевме напорно, Заев и Ципрас ќе се сретнат на 17...

Средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас ќе има на 17 мај во Софија, најави денеска медијаторот Метју Нимиц,...

Разговорите за името влегуваат во завршна фаза – нова средба на...

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, денеска во Сунио, во близина на Атина, треба да има средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и...

Коѕијас: Без „ерга омнес“ нема решение

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку...

Нимиц: Двете страни се посветени кон изнаоѓање решение

Двете страни се посветени на постигнување решение и процесот ќе продолжи во следните недели, изјави медијаторот Метју Нимиц по средбата што се одржа попладнево...

Што содржи писмото на Нимиц

Според министерот Димитров, процесот е во една деликатна фаза. „Фокусирани сме токму на овие разговори и се надевам дека духот на нашиот бисер Охрид,...

Нимиц со писмо ги потсети Димитров и Коѕијас за ставовите од...

Писмо со точките за кои има согласување и точките за кои има разлики во преговорите за името, испратил медијаторот Метју Нимиц до шефовите на...

Нимиц ќе им претстави правна форма со празни места на...

Правна форма, со празни места во спорните прашања, ќе им претстави медијаторот Метју Нимиц на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција,...