9 C
Skopje
16.11.2018 - 19:30

Ознака: нимиц

Нимиц: Раководството и политичарите во Скопје се пред крупни одлуки

Раководството и политичарите во Македонија ќе мора да донесат крупни одлуки за иднината на својата земја, изјави посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за...

Нимиц: Чекање нов договор за името е многу ризична идеја

Поминаа 25 години, а може да поминат уште толку пред нов договор доколку овој не помине, вели посредникот на ОН во спорот за името...

Нимиц: Решението на овој проблем бараше мудро лидерство

Медијаторот на ОН во решавање на спорот со името,  Метју Нимиц рече дека „нема подобар подарок“ за неговиот роденден со денешното потпишуавње на Договорот со кој...

Никој нема право да распише референдум за името

Политичката практика секаде во светот, но и експертската јавност кажуваат дека не постои пример на држава во светот каде што името на државата било...

Шест часа преговори околу разликите за името, во петок нов обид...

Заврши средбата на министерите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, со личниот пратеник на генералниот секретар на...

Нова рунда преговори за разликите околу името

Нова рунда преговори за името меѓу македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со посредникот Метју Нимиц, ќе...

Ципрас: Преговараме врз основа четирите имиња предложени од Нимиц

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од Нимиц, рече Алексис Ципрас од грчкиот Парламент,...

В четврток и петок средба Димитров- Коѕијас- Нимиц во Њујорк

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на 24 и 25 мај (четврток и петок) во Њујорк, ќе се сретне со министерот за надворешни работи...

Што треба да им се каже в лице на Ципрас и...

Поради тежината на историскиот момент и последиците што би паднале врз македонскиот народ и држава, од евентуална избрзана и недоволно промислена одлука, и водејќи...

Нимиц: Работевме напорно, Заев и Ципрас ќе се сретнат на 17...

Средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас ќе има на 17 мај во Софија, најави денеска медијаторот Метју Нимиц,...