Ознака: Никос Коѕијас

Грчки медиуми: На 12 април нова средба Димитров – Коѕијас

Шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас, на 12 април ќе остварат нова средба повторно во Скопје, објавија грчките...

Коѕијас го слушна македонското НЕ

Има многу аргументи зошто не е добро тоа решение на спорот за името да биде напишано слеано. Македонија се залага за одржливо решение, кое...

Косијас во Скопје на разговори за името

Позициите на Скопје и Атина по меѓусебната размена на нацрт-договори за решавање на прашањето за името ќе бидат тема на средбите, кои шефот на...

Брисел трасира, Коѕијас ќе ги утврдува црните точки на патот кон...

Зголемената динамика на посети и средби на високи европски функционери со државниот врв, но и упатените пораки, каква што беше таа на шефот на...