Ознака: Никос Коѕијас

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент и...

Договорот од Преспа ќе го донесе нашата влада во Парламентот и ќе биде изгласан со апсолутно мнозинство, од над 150 пратеници, вели шефот на...

Мицотакис: Договорот од Преспа е политички и дипломатски пораз за Ципрас...

Ставот дека Договорот од Преспа е лош за Грција, но и дека претставува дипломатски и политички пораз за премиерот Алексис Ципрас и шефот на...

Коѕијас: Груевски глумел дека сака решение за името

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски глумел дека сака решение на спорот за името, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, реагирајќи на информациите што...

Забрана за влез во Русија за шефот на политичката канцеларија на...

Забрана за влез во Русија за директорот на политичката канцеларија на Никос Коѕијас и протерување на двајца грчки дипломати се „контра мерките“ на Москва,...

Коѕијас: Граѓаните на соседната земја имаат право на самоопределување

Не можеме да го смениме универзалното право, соседите да се нарекуваат Македонци, на индивидуално и неофицијално ниво, но ние можеме да ги нарекуваме како...

Коѕијас: Опозицијата во двете земји користи говор на омраза

Нова демократија и ВМРО се хранат со проблемите, а ние со решенијата, опозициите во двете земји користат говор на омраза, вели шефот на грчката...

Ципрас-Коѕијас: Грција ќе ги унапреди односите со Русија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска се сретна со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, на разговори околу актуелните прашања, со фокус на односите...

Бакојани: Коѕијас направи грешка што ги даде термините Македонци и македонски...

Нова демократија смета дека Коѕијас направи грешка што дозволи националност Македонци и македонски јазик, смета поранешната шефица на грчката дипломатија Дора Бакојани. Говорејќи за...

Коѕијас: ЕУ треба да го исполни ветувањето за Северна Македонија и...

Според нашето мислење, од моментот кога Европската комисија го постави ова лето како хоризонт за почеток на формалните преговори со Северна Македонија и Албанија,...

Коѕијас денеска ќе ги потпише, а утре ќе ги прати писмата...

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас за денеска најави дека ќе ги потпише, а утре наутро ќе ги испрати писмата до ЕУ и НАТО,...