Ознака: Никос Коѕијас

Димитров: Со Договорот од Преспа, надежта ги надвладеа другите емоции

Процесот на преговори со решението е знак на самодовербата на двете земји и двата народи, победа на надежта над другите емоции и победа на...

Министерот Димитров на 15 и 16 март во Атина

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Никола Димитров во петок и сабота, на 15 и 16 март, ќе учествува на Меѓународна научна...

Кумуцакос: Каменос и Коѕијас и по заминувањето од Владата ѝ штетат...

Одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос оцени дека поранешните грчки министри Никос Коѕијас и Панос Каменос и нанесуваат...

Коѕијас: Денеска победи политиката на мирот

Само неколку минути откако јасно и гласно за време на гласањето во грчкиот Парламент извика: „Секако, ДА“, поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас...

Коѕијас: Северна Македонија, добредојде во нашиот живот

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас по изгласаните уставни измени разговарал со македонскиот премиер и шефот на македонската дипломатија, а преку...

Коѕијас: Најпријателските односи ќе бидат помеѓу Северна Македонија и Грција

За пријателството меѓу двата народи, за позитивните ефекти во двете земји што Договорот од Преспа ќе ги донесе, откако ќе стане секојдневие за граѓаните...

Потписниците на Преспанскиот договор на отстрел

ПОЛИТИЧКА КОИНЦИДЕНЦИЈА ИЛИ ОСМИСЛЕНА СИМУЛАЦИЈА Некако истовремено и двајцата потписници на Преспанскиот догoвор за краток временски период се најдоа во вкрстен оган и на отстрел...

Темните облаци над спогодбата од Нивици

Но истовремено, во Европа и во светла иднина не може да се оди со мрачни багажи зад себе и со тајни фондови, па во...

Нови тензии за грчко-турската граница

Изјавите на поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас и актуелниот министер за надворешни работи и премиер на Грција, Алексис Ципрас, минатата сабота, за...

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде прифатен од грчкото општество

Кога ќе финализира договорот од Преспа, кога ќе стапи во сила, според мене, нема да има противење, освен од многу мал дел од грчкото...