18.8 C
Skopje
17.6.2021 - 23:31

Ознака: Никос Дендиас

Расправија меѓу Дендиас и Чавушоглу на прес-конференција

Министрите за надворешни работи на Турција и Грција отворено се судрија денес на заедничката прес-конференција во Анкара, која започна со надеж за подобрување на...

Димитров: Од Грција очекуваме поддршка и помош на европскиот пат

Одлуката за отворање на пристапните преговори за членство во ЕУ е клучна пресвртница и за Северна Македонија и за регионот во 2020 година, а...

Бујар Османи се сретна со неговиот грчки колега, Никос Дендиас

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во рамки на работната посета на Атина, се сретна со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас. -...

Ковид-19 докажа дека соработката е клучнa за отстранување на заканите и...

На заедничка иницијатива на министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров и на министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, се одржа...

Димитров: Крајно време е да се донесе одлуката за отворање на...

На првиот ден од работната посета на Брисел, Министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на работен појадок со министрите за надворешни работи на...

Грција ќе ја интензивира својата лоби-агенда во ЕУ заради почнување преговори...

По барање на премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, во следниот период ќе се интензивира грчката лоби-агенда во европските центри на моќ, во кои ќе...

Посетата на Дендиас е сигнал на нова ера во меѓусебните односи

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со неговиот грчки колега Никос Дендиас, кој престојува во официјална посета на Македонија. На средбата беа...

Шефот на грчката дипломатија доаѓа во Скопје

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, утре ќе престојува во официјална посета на земјава, пришто ќе оствари средба со неговиот домаќин шефот на...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, и заменик-министерот за надворешни работи надлежен за економска дипломатија, Костас Франкојанис, идната недела ќе ја посетат...

Европската перспектива и Преспанскиот договор теми на средбата во Женева

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска ќе се сретнат со шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, на маргините на...