23.4 C
Skopje
18.9.2019 - 11:44

Ознака: николовски

Николовски официјално ја предаде функцијата на новиот министер Димковски

Поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска официјално ја предаде функцијата на новиот министер Трајан Димковски. На прес-конференцијата Николовски посочи дека...

Николовски: Ги преземаме сите мерки за заштита на пчелите и развој...

Од оваа година за прв пат и земјава се вклучи во одбележување на Светскиот ден на пчелата. По тој повод, денеска министерот Љупчо Николовски...

Николовски: Лозарите ќе ги добијат своите пари

Министерството е во постојана комуникација со лозарите и целосно е запознато со нивните проблеми, а Владата во овој период мора да ја затвори како...

Николовски: Исплатени 95 отсто од субвенциите

Оваа година за разлика од претходните во законскиот рок се исплатени 95 отсто од субвенциите, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопансто Љупчо Николовски...

Николовски: Словенија важен трговски партнер, работиме на зголемување на трговската размена

Потенцијалите на македонското земјоделско производство, поддршката и можностите за инвестирање во агросекторот и останатите области во Македонија, како и туристичката понуда на државава, се...

Николовски: Очекувам за неколку часа Косово да ја повлече одлуката за...

Во следните неколку часа се очекува косовската Влада да се произнесе околу одлуката за зголемените царини за овошјето и зеленчукот, соопшти денеска министерот за...

Николовски: Косово веднаш да ја повлече одлуката за зголемени царини

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски очекува Косово веднаш да ја повлече одлуката за зголеменото царинење на овошјето и зеленчукот воведена вчера. Како што рече денеска,...

Триесет милиони денари за подобри пристапни патишта до нивите

До 15 јули општините преку Центрите за развој на регионите можат да поднесуваат проекти за полесен пристап до земјоделското земјиште и за таа намена...

Николовски: Маркичките за српско брашно можеби целосно ќе бидат укинати

Преговорите за увозот на српско брашно е можно да завршат со целосно укинување на маркичките, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо...

Николовски: Државата годишно исплаќа пет милиони евра за штети во земјоделството

Деновиве ќе почне надградбата на радарскиот систем во Ѓуриште кој детектира и најавува опасни временски појави, а не е во функција веќе четири години,...