Ознака: Никола

Никола Мартиноски – еден од највеликите македонски уметници

Мартиноски имал повеќе самостојни изложби, особено по Втората светска војна. Неговата прва изложба била во 1929 година, во Скопје, а подоцна изложувал во Загреб,...

Фудбалски голман со ромaнтична душа

Текстот е посветен, за жал, на неодамна починатата фудбалска легенда Никола Гелебешев, кој беше еден од најдобрите голмани во Македонија во 60-тите и 70-тите...

Ѕвездени моменти со ШК Алкалоид

Интернационалниот шаховски мајстор Никола Димоски ги доживеа најубавите мигови како функционер во 2016 година, кога „Алкалоид“ ја освои европската круна. Тој беше селектор на...

Никола Димоски – интернационален мајстор со две титули шаховски првак на...

Димоски двапати триумфира во поединечна, а повеќепати во екипна конкуренција на шампионатите на Македонија. Беше селектор и еден од носителите на сите активности кога...

Кој кого сака да замолчи и зошто

НИКОЛА ДИМИТРОВ НЕМАЛ ДОВЕРБА ВО БУЈАР ОСМАНИ Вицепремиерот за евроинтеграции во заминување Никола Димитров порача дека нема доверба во министерот Бујар Османи за спорот со...

Кога ги гледам епизодите си мислам „леле, човек, јас го правев...

Никола Ангелкоски работеше на серија на „Нетфликс“ Никола Ангелкоски работеше на серијата на „Нетфликс“, „Вичер“ или „Вештерката“. По една година работење од дома, перманентна комуникација...

Нов клуб, нов трофеј за Никола Ѓоргиев

Првата цел е остварена, освоен е Купот на Словенија. Клупските амбиции сезонава се големи, тоа е освојување на шампионската титула во првенството на Словенија...

Сликарот што на Крушево му подари 62 ремек-дела

Никола Мартиноски, 118 години по раѓањето Македонскиот графички дизајнер и сликар Зоран Кардула, вчера, на денот кога пред 118 години, шест дена по падот на...

Пригодна реч што со пораките израсна во историски говор

Годинава немаше говори на политичари во Крушево по повод одбележувањето на Илинден. Наместо тоа, на централната прослава на Мечкин Камен, се обрати актерот Никола...

Презентација на творештвото на Никола Узуновски

Вo рамките на програмата „Македонски визуелни уметници“ на „КСП - Јадро“, вечерва ќе биде презентирано творештвото на уметникот Никола Узуновски во кафе-книжарницата „Буква“, со...