Ознака: Никола Саркози

Саркози одби да сведочи пред судот

Поранешниот француски претседател Никола Саркози одби како сведок да одговори на прашања на судењето на неговите поранешни соработници. Тие се обвинети за злоупотреба на јавните...

Саркози мора да се појави пред суд како сведок

Поранешниот француски претседател Никола Саркози ќе треба да сведочи на судењето на поранешните помошници кои се обвинети за злоупотреба, одлучи судијата. Иако Саркози, кој има...

Саркози: Луѓето се скептични во врска со пресудата

Поранешниот француски претседател Никола Саркози изјави денеска дека многу луѓе изразуваат скептицизам во врска со пресудата што му е изречена за незаконско финансирање на...

Никола Саркози прогласен за виновен за незаконско финансирање на изборна кампања

Поранешниот француски претседател Никола Саркози е прогласен за виновен за нелегално финансирање на изборната кампања во 2012 година. Саркози (66), кој ги негираше обвинувањата, не...

Обвинителството бара казна, на Саркози му се заканува затвор

Француското обвинителство на судењето за нелегално финансирање на претседателската кампања во 2012 година побара шест месеци затвор за поранешниот претседател на таа земја, Никола...

Продолжува судењето за Саркози за нелегално финансирање на изборна кампања

Судењето на поранешниот француски претседател, Никола Саркози, за незаконско финансирање на неуспешната изборна кампања во 2012 година продолжува, откако беше одложено во март, поради...

На Саркози му се суди за незаконско финансирање на изборната кампања

Почна судењето на поранешниот француски претседател Никола Саркози во Париз. На Саркози му се суди за нелегално финансирање на изборната кампања, две недели откако во...

Саркози ќе бара правда од Европскиот суд за човекови права

Поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози, изјави дека е подготвен да побара правда од Европскиот суд за човекови права, како и дека ќе ја...

Осудителната пресуда им зададе удар на сојузниците и на амбициите на...

Поранешниот француски претседател Никола Саркози беше осуден за обвиненијата за корупција што претставуваше потрес за неговите конзервативни сојузници, како и силен удар на надежите...

Саркози осуден на една година затвор со две условни казни

Поранешниот француски претседател Никола Саркози е осуден за мито и злоупотреба на службената положба. Тој ќе издржува казна затвор од една година со две...