6.3 C
Skopje
19.10.2020 - 23:44

Ознака: Никола Николовски

„Скопје опен 2019“ предвесник за поубава шаховска иднина

На турнирот, со просечна возраст од 32 години, доминираа младите, а трофејот го освои 21-годишниот македонски интернационален мајстор Никола Николовски Возобновениот меѓународен шаховски турнир „Опен...

Николовски најдобар на шаховскиот турнир „Опен Скопје 2019“

Интернационалниот мајстор (ИМ) Никола Николовски (2.435 рејтинг-поени, рангиран трет), член на ШК Гамбит Асеко СЕЕ и македонски репрезентативец, го освои првото место на меѓународениот...

Репрезентативците Лазов и Николовски во водство на „Опен Скопје 2019“

Македонските шаховски надежи и репрезентативци, ФИДЕ-мајсторот (ФМ), Тони Лазов (2.414, рангиран 4-ти) и интернационалниот мајстор ИМ Никола Николовски (2.435, рангиран трет), избија во водство...

Николовски единствен со максимални три поени

По 3-то коло, шахистите на Македонија имаат две ремија и една победа и се на 14-то место, со 4 бода (6,5 по табли), додека...

Четврта титула за Панчевски

Тој освои 7,5 поени, колку што имаше и велемајсторот Звонко Станојоски, но Панчевски имаше подобар дополнителен критериум. Трет е ИМ Никола Николовски со седум...

Николовски изби сам на врвот

Интернационалниот мајстор (ИМ), член на ШК Гамбит Асеко СЕЕ и репрезентативец, Никола Николовски, изби сам на врвот со 5,5 поени по шестото коло на...

Николовски не го подобри ланскиот пласман на СП

Во конкуренција на 165 шахисти (25 ВМ, 40 ИМ, 55 ФМ), од 59 држави, тој го освои 107-то место, со 5 поени Младиот македонски интернационален...

Николовски може да го подобри ланскиот пласман на СП

По шест кола (од 11), тој на СП во Турција е 63. меѓу 165 шахисти, а лани во Норвешка на јуниорскиот мундијал беше 81....