4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:13

Ознака: Никола Карев

Одбележување на Месецот на книгата во 4-3 одделение во ООУ...

Книгата е неисцрпен извор на знаење, најверен другар, со кого другаруваме од најмала возраст. Бидејќи октомври е познат и како Месец на книгата, по...

Јас сум Македонец!

Никола Карев за грчкиот весник „Акрополис“ од 8 мај 1903 година Пишува: Блаже Миневски Три месеци пред Илинденското востание, Никола Карев дал интервју за грчкиот весник...

Три дена култура

Почнувајќи од 18 март, во гимназијата „Никола Карев“ во Скопје, ќе се слави културата преку тридневниот настан „Три дена култура“. Настанот ќе започне во...

Гимназијата „Никола Карев“ доби музички инструменти и просторија за проби 

Во просториите на гимназијата „Никола Карев“ денеска беа промовирани просторија за проби и нови музички инструменти што ќе бидат наменети за наставни и воннаставни...

Еколошка забава во „Никола Карев“ – место влезница, две шишиња или...

Училишната заедница на СУГС Гимазија „Никола Карев“ во соработка со Агенција за млади и спорт и еколошкиот „Биди зелен клуб – Никола Карев“ организираат...

Шилегов ја разреши директорката на гимназијата „Никола Карев“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ја разреши директорката на гимназијата „Никола Карев“, Горица Илиовска, по објавената снимка каде таа на насобраните ученици во холот...

Училишен рок-концерт за „Бела ноќ“ во „Никола Карев“

Учениците од „Никола Карев“ во соработка со Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе одржат рок-концерт во рамките на манифестацијата „Бела ноќ“, во просториите на средното...

Младите од општината Карпош го одбележаа Светскиот ден на мирот

Ученици од скопската гимназија „Никола Карев“ го одбележаа 21 септември, Светскиот ден на мирот. Дваесетина ученици ја посетија општината Карпош и на вработените им...

Тешко повреден скопјанец на булевар „Никола Карев“

Жител на скопското село Визбегово, Џ.Р. (62) вчера на бул. „Никола Карев“ во Скопје, е тешко повреден откако бил удрен од патничко возило „БМВ...