Ознака: Никола Димитров

Милошоски ги повика Османи и Димитров на дискусија за разговорите со...

Претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика, Антонио Милошоски ги повика вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за одговорност на Димитров

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за одговорност на вицепремиерот за евроинтеграции, Никола Димитров. Пратеникот Антонио Милошоски кажа дека ја поднесуваат интерпелацијата затоа што Димитров не го...

Димитров: Предизвикот што ни е наметнат е предизвик и за ЕУ...

Посветеноста на пријателска Германија и подготвеноста да продолжат да го туркаат проширувањето на Европската Унија со земјите од Западен Балкан високо на агендата на...

Мицкоски: Почнуваме со рушење на власта, прв чекор е интерпелација за...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес-конференција зборуваше за неколкуте чекори кои неговата партија ги планира со цел, како што рече, да ја...

Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската „Н1“ потпретседателот на Владата,...

Рот: Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба...

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција, кој траеше скоро 30...

Димитров: Македонската суштина е бесмртен „вирус“ против кој залудно се бара...

Идејата на Договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината, порача...

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна...

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското...

Ќе ја убедуваме Софија дека јазикот не може да биде пречка...

Никола Димитров се обрати на онлајн-конференција Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска се обрати на онлајн-конференција со наслов: „Земјите од Западен Балкан на...

Димитров: Македонија ќе продолжи да бара достоинствено решение

Македонија ќе продолжи со обидите да бара достоинствено решение, почитувајќи го нашето право на самоопределување, во рамките на европските принципи, истакна вицепремиерот задолжен за...