Ознака: Никола Димитров

Холштајн: Германија ќе се заложи да ја засили европската перспектива

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, одржа средба со новата вонредна и ополномоштена амбасадорка на Германија, Анке Гизеле Холштајн, која во оваа пригода ги...

Димитров: За нас македонскиот јазик е затворено прашање, и дома и...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за...

Димитров: Вистинскиот противник е корупцијата

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваше на Конференцијата на ОБСЕ на високо ниво посветена на „Доброто владеење и борбата против корупцијата во дигиталната...

Поддршка од германскиот министер за Европа, Михаил Рот за коалицијата „Можеме“

Германскиот министер за Европа, Михаил Рот, преку видео обраќање упати силна поддршка до Никола Димитров, носител на листата на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во...

Димитров: Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес таа е во рацете на земјите-членки, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Како...

Димитров: Мора да има одговорност за тие што се огрешиле од...

Опозицијата ДПМНЕ на билборд има поставено порака: „Правда за сите. Без исклучоци.“ Гротескноста на таа порака народот ја нарекува „држте го крадецот или арамијата.“...

Димитров: ЕУ е поддржувач на Западен Балкан во справување со пандемијата

Министерот Никола Димитров заедно со министрите за надворешни работи од земјите во регионот, учествуваше на видеоконференција иницирана од еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Во своето...

Димитров: Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествуваше на видеосостанок заедно со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, ЕУ-амбасадорот Самуел Жбогар и амбасадорите на...

Димитров: Институциите се подготвени да ги обезбедат сите услови за набљудувачката...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска оствари средба со шефицата на Специјалната изборна оценска мисија на ОБСЕ/ОДИХР, Лаима Лиусија Андрикиене, а во контекст...

Димитров учествува на примопредавање на претседателството на В4

На покана на чешкиот амбасадор Мирослав Томан, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска учествуваше на пригоден настан во чешката резиденција по повод примопредавањето...